Pazar, Eylül 24, 2023

Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası listesine girecek

Ankara’nın en önemli tarihi yerlerinden Gordion Antik Kenti, Türkiye’de 20. dünya mirası olmaya hazırlanıyor. Polatlı’da bulunan Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girme yolundaki sürecinin anlatıldığı toplantıda ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “UNESCO’nun olmazsa olmazı koruma planıdır. Biz, diğer belediyelerimiz ile iş birliği içerisinde bu alanlara ilişkin koruma planlarımızı hazırlıyoruz. Çünkü UNESCO bunu kesinlikle istiyor” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Başkent’in tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmaya devam ediyor. ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği Ankara, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA), Ankara Sanayi Odası (ASO) ve ATO iş birliği ile Polatlı ilçesinde bulunan Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girme yolundaki sürecinin anlatıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

BİLİMSEL VERİLER PAYLAŞILDI

ATO Meclis Salonu’ndaki bilgilendirme toplantısında, Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme sürecinde izlenen yol, yapılan çalışmalar ve elde edilen çıktıların yanı sıra Gordion’un tarihine ve önemine ilişkin uzman görüşlerine yer verildi. Toplantıda, antik kentin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin tüm dünya tarafından tanınan bir cazibe merkezi hâline gelmesi ve bu sayede de hem Ankara hem de Türkiye ekonomisine, turizmine, istihdam alanlarına, kültürel ve eğitici faaliyetlerine olumlu yansıyacağına dair bilimsel veriler de paylaşıldı.

‘UNESCO’NUN OLMAZSA OLMAZI KORUMA PLANIDIR’

Toplantıda yaptığı konuşmada UNESCO’nun geçici miras listesinde Ankara’dan beş yer olduğunu belirten ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şunları söyledi:

“Bunlardan birincisi ve en önemlisi Gordion Antik Kenti. Bir diğeri Tuz Gölü’dür. Bir diğeri Beypazarı, Mansur Yavaş’ın yaptığı o değerli çalışmalar sonucunda. Bir diğeri Hacı Bayram Veli Cami ve diğeri de Augustus Tapınağı’dır. Ben, bunları da çok önemsiyorum. Biz, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bu planın neresindeyiz? Bir kere UNESCO’nun olmazsa olmazı koruma planıdır. Biz, diğer belediyelerimiz ile iş birliği içerisinde bu alanlara ilişkin koruma planlarımızı hazırlıyoruz. Çünkü UNESCO bunu kesinlikle istiyor. Madem Ankara’nın UNESCO’nun listesinde beş tane yeri var, biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bunun bir bileşeniyiz. Bunu bilinçli yönetmek için belediyemizde bu konuda meslek eğitimi almış beş arkadaşımızı Koç Üniversitesi’ne sertifika eğitimine gönderdik. Daha sonra da belediyemizde UNESCO Birimi’ni resmi olarak oluşturduk. Bunun bir evrensel dili var.”

‘KENTİN TÜM BİLEŞENLERİ KENETLENDİ’

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise “Kentin tamamı bir araya geldi ve kenetlendi. Sivil tarafın bu kadar örgütlü olduğu bir savunmayı ilk kez görecek UNESCO. Dolayısıyla kentin tüm bileşenleri kenetlendi ve Polatlı’nın arkasında. Ekonomisinin yüzde 82’sinin hizmet sektörü olduğu bir ülkede Gordion’un dünya mirasına girmesi, 400 üniversitemizin öğrencisiyle ilgili bir durumdur. Bu kentin işsizliği ile ilgili bir durumdur. Kalkınma ile ilgili bir durumdur. Huzurla ilgili bir durumdur” diye konuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
59,189TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER