ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, ekonomistleri Merkez Bankası'nın keskin bir hamleyle parasal genişlemeye geçebileceğini ve faiz oranlarının yıl sonuna kadar 20 puan düşebileceğini tahmin etti.
BloombergHT'nin aktardığına göre Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil tarafından hazırlan raporda, enflasyonun üçüncü çeyrekten itibaren hızlı bir şekilde düşmesiyle, MB'nin politika faizini yüzde 45'den yüzde 25'e düşüreceği öngörüldü. Grafe ve Edizgil tarafından yazılan raporda şunlar dendi: "Enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha hızlı düşmesiyle birlikte, mevcut piyasa fiyatlamasının aksine, gevşeme döngüsüne yıl ortasında başlamanın erken olmayacağını düşünüyoruz."
Merkez Bankası, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkarmıştı. Kararı alan Para Politikası Kurulu, faiz seviyesinin enflasyon belirgin şekilde düşene kadar ve tahmin aralığına yansıyana dek korunacağının mesajını vermişti.

Goldman'ın faiz indirimi beklentisi, MB'nin yüzde 36'lık enflasyon tahmininden daha iyimser bir enflasyon beklentisinin bulunduğuna işaret ediyor.

Ne olmuştu?

İktidarın “Faiz sonuç enflasyon sebep” diyerek genel kabul görmüş ekonomi politikalarının tersine bir politika izlemesi sonrası son iki yılda enflasyon rekor seviyelere ulaşmıştı. 28 Mayıs’ta bir kez daha seçim kazanan Erdoğan hükümeti, ‘Türkiye ekonomi modeli’nden vazgeçip pusulayı tersine çevirmiş ve Mehmet Şimşek’i Hazine ve Maliye’nin, Hafize Gaye Erkan’ı da Merkez Bankası’nın başına getirmişti. Şimşek’in ‘rasyonel politikalara geçildiğini’ açıklaması ardından Merkez Bankası yüzde 8,5 olan faizi sekiz ayda yüzde yüzde 45’e çıkardı.

Bu sürede ekonominin döviz ihtiyacının giderilmesi için Şimşek ve Erkan yüzünü Batı ile Körfez’e çevirmiş, birçok kuruluş ve yatırımcılarla görüşmüşlerdi.

Editör: Altan Sancar