Doğa harikası Gölcük Tabiat Parkı dağ köşkü bungalov ve gazino yapılması için ihaleye çıkacak.

Bolu Belediyesi tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı, 22 yıllığına özel işletmeye verilecek. İhalenin 19 Aralık günü yapılacağı belirtilirken, ihaleyi kazanan şirketin park sınırları içinde belirlenen alana, dağ köşkü ve 25 bungalov yapacağı kaydedildi. Ayrıca park içinde bulunan Gölcük Göl Gazinosu da ihale kapsamında yer alacak ve 1 yıl içinde yeni işletmeciye geçecek. Göl kenarında bulunan restoran da yıkılıp, yerine 19 odalı butik otel yapılacak. Dağ köşkü ve bungalovlar için 16 aylık inşaat süresi öngörülürken, gölün çevresi tamamen rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, proje ile Gölcük’ün doğal yapısına hiçbir zarar verilmeyeceğini ve ağaç kesiminin olmayacağını vurgulasa da proje şimdiden tepki çekti.

Birgün’ün haberine göre, CHP Bolu Milletvekili Özcan ise projeye karşı çıktığını belirterek, “Şartnameyi inceledim. 20 küsür bungalov yapılacakmış. Öyle anlaşılıyor ki şu anda restoranın olduğu yere de çok katlı otel yapma peşindeler. Artık bunun birkaç tane sorunu olacak.

Bunlardan birincisi Gölcük halka kapanacak ve özel bir yer haline gelecek. İkincisi ise Gölcük yapılanmaya açıldığı için ileri dönük olarak orada bir doğa katliamının önü açılacak. Buna şiddetle karşıyım. Devamında neler olabileceğini çok yakından takip ediyorum. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili yargıya müracaat edip, etmeyeceğimizi değerlendireceğiz. Gölcük, Bolu’nundur. Ayder Yaylası ve Uzungöl’de de başta ağaç kesilmeyecek denmiş; ama öyle olmamış”diye konuştu.