Pazar, Nisan 14, 2024

Gökhan Zan olayının perde arkası: Kayıtlar incelemede doğru çıktı

ALTAN SANCAR

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Gökhan Zan’ın adaylıktan çekilmesine yol açan olayların 10 gün önce başladığı öğrenildi. Konuya dair suç duyurusunun 10 gün önce yapıldığı, dilekçede suç tarihinin ise 6 Şubat olarak belirtildiği ortaya çıktı.

TİP, dün gece saatlerinde yayınladığı yazılı açıklamayla Hatay adayı Gökhan Zan’ın adaylığını çektiğini duyurdu. Parti bu kararını “Gökhan Zan’ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar partimize ulaşmıştır” sözleriyle gerekçelendirildi.

Gökhan Zan ise adliyede suç duyurusu sonrası ‘kendisine montaj kayıtlarla şantaj yapıldığını ve adaylıktan çekilmesinin istendiğini’ söyledi.

İddiaya göre Gökhan Zan’ın suç duyurusunda ‘Turgay K.’ diye bahsettiği Turgay Kocakaya isimli kişi kayıt altına aldığı telefon görüşme sırasında Zan’a adaylıktan çekilmemesi karşılığında 3 milyon dolar önerdi. İddiaya göre Zan da göre 5 milyon dolar için pazarlık etti.

İkinci bir kayıtta da Zan’ın seçim sonrasında ‘TRT ve başka kanallarda spor yorumculuğu yapmak’ istediğine dair konuşmaları yer aldı.

AK Parti’li vekille gazinoda toplantı

PolitikYol’un edindiği bilgilere göre, Zan’ın görüşmeleri adaylığının açıklanmasından öncesine uzanıyor.

Buna göre Zan aday olduktan sonra, AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’le Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait İskenderun’daki halk gazinosunda bir araya geldi.

Bu görüşmede Zan’la ‘kampanyasının finanse edilebileceği’ ve ‘seçim sonrasına dair neler yapılabileceği’ konuşuldu. Durumu öğrenen bir başka AK Partili ise görüşmelerden ‘rahatsızlık duydu’ ve kamuoyuna sızması için çaba içine girdi. Böylece Kocakaya’nın elinde bulundurduğu kayıtlar Hatay’da dolaşıma sokuldu.

TİP, kayıtları inceledi

Ayrıca TİP’in Zan’ın kayda alınan üç görüşmesi ellerine ulaştıktan sonra söz konusu kayıtları kriminal olarak yaklaşık bir hafta önce incelettiği de öğrenildi.

İnceleme sonucunda görüşmelerin ‘montaj’ olmadığının anlaşılması üzerine Zan’ın adaylığının çekilmesine karar verildi.

Görüşmeyi kabul etmedi

Buna göre Gökhan Zan’a ‘adaylıktan çekilmesi gerektiği aksi taktirde açıklama yayınlanacağı’ iletildi. Ancak Zan adaylıktan çekilmeyi kabul etmedi.

Bunun üzerine üç genel başkan yardımcısı Hatay’a giderek Zan’la görüşmek istedi, ancak Zan görüşmeyi kabul etmedi. Böylelikle TİP açıklama yayınlama kararı aldı ve eski milli futbolcunun adaylığının çekildiğini duyurdu. Zan da bunun üzerine adliyeye giderek dilekçesine dair bir ifade verdi.

Zan’ın ‘gayri resmi danışmanı’: Turgut Kocakaya

Edinilen bilgilere göre Turgay Kocakaya bir coğrafya öğretmeni ve Gökhan Zan’la 6 Şubat depremleri sonrasında tanıştı.

Zan’ın bu sürede deprem konusunda yürüttüğü çalışmalarına destek verdi. İlerleyen zamanda Kocakaya, Zan’ın ‘gayri resmi danışmanı’ olmaya başladı.

Tanışıklıkları buradan gelen isimler bir süre bu ilişkileri sürdürdü. Kocakaya, Zan’la çeşitli tarihlerde telefon görüşmelerini ise kayıt altına aldı. İlerleyen zamanlarda bu kayıtları Zan’a karşı kullanmaya başladı. Hatta zaman zaman bu içerikleri sosyal medya hesabından da paylaştı.

Zan’ın avukatının 7 Mart 2024’te İskenderun başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesine göre Kocakaya içeriklere ilişkin ilk şantajına depremlerin yıl dönümü de olan 6 Şubat 2024’te başladı ve suç duyurusu tarihine kadar da devam etti.

Suç duyurusunda Zan ile Kocakaya arasındaki görüşmeler kabul edilerek, görüşmelerin içeriğinin kayıt altına alındığı belirtiliyor. Suç duyurusunda şu ifadelere yer veriliyor:

“Her ne kadar suç özel bir netice yahut somut bir zarar doğması gerekmeksizin oluşsa da eldeki vakada, müvekkil, izinsiz paylaşılan haberleşme içerikleri üzerinden, içeriklerin de manipüle edilmesi ile, bir karalama kampanyasına maruz bırakılmakta, siyasi faaliyetlerini yavaşlatması için şantaj ve tehdide maruz bırakılmaktadır. Dolayısıyla, atılı suçun ivedilikle kovuşturulması ve cezalandırılması gerekmektedir.”

Zan’la konuşmalarını sosyal medyadan paylaştı

Suç duyurusu dilekçesinde Kocakaya’nın, Zan’ın rakibi Lütfü Savaş lehine paylaşımlara başladığı, Zan’la aralarında geçen diyalogları ekran görüntüsü olarak paylaştığına dikkat çekiliyor.

Kocakaya’nın bir paylaşımında Zan’la diyalogunu aktardığı yazılıyor: “İp burada koptu işte! Beni arayıp abi boş ver şehidi şimdi ne şehidi ya paylaşım yaparsam kızarlar abi dediği gün benim için bitti! Sonrası alkol alıp tehdit küfür hakaretlerle dolu ses kayıtları! Üstüme gelmeye devam ederlerse ülkeye rezil edecem onları!”

Kocakaya’nın ayrıca TİP’in İskenderun belediye başkan adayı Ali Avcı’nın akrabası olduğu, ancak Avcı’nın kendisiyle uzun süredir görüşmeyi kestiği de öğrenildi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER