Halkın sağlığı hiçe sayılarak yıkım gerçekleştirilen 350 ton asbestli Maltepe Havagazı Fabrikası’nda, asbest uzmanı asbestli bölümün yıkıldığını itiraf etti

Mimarlar odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası tarihi Maltepe Havagazı Fabrikası’nda, 350 ton asbestli malzeme bulunan elektrik santralinin, önlem alınmadan halk sağlığını tehdit ederek yıkıldığını gündeme getirmişti.

Büyükşehir Belediyesi asbestli bölümü yıkmadığını iddia ederken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın yaptırdığı analizlerde asbestin etrafa yayıldığı tespit edilmiş ve binanın yıkımı durdurulmuştu. Havagazı Fabrikası’ndaki elektrik santralinin yıkımından sorumlu uzman Rahmi Baysal bugün bir gazeteye verdiği haberde, asbestin etrafta yayıldığını ve brandaların açıldığını, asbestli bölümün yıkıldığını itiraf etti.

“Halka yanlış bilgi veren mühendisleri TMMOB’a şikayet ettik”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, asbest uzmanı Rahmi Baysal’ın itiraflarını devam eden mahkemeye sunacaklarını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Maltepe Havagazı Fabrikası yerleşkesinin 11 yıl süren davaların sonucunda kültür varlığı olarak tescillendiğini, tam da bu aşamada Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım işine giriştiğini belirterek, “Tescilli kültür varlığı kararı bize tebliğ edilmeden yıkımı gerçekleştirmek istedikleri aşikar” dedi.

İnsanların sağlığı ile oynamayın

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Büyükşehir’in görevi acilen binayı karantinaya almaktır. Meslek odaları olarak bir cinayet işlendiğini gördük, kamuoyuna bilgi verdik ve ilgililerin önlem almasını istedik. Bu alanda iki türlü cinayet işlemeye teşebbüs edilmiştir. Birincisi tescili kültür varlığının yıkılması, ikincisi halk sağlığını tehdit ederek önlem almayarak insanları kanser yapıcı asbest solutmalarıdır. Bu süreç hala devam etmektedir. ‘Uzmanım, meslek odası yöneticisiyim’ diyen kişilerin, asbestin yayıldığı analizlerle tespit edilmişken o alana gidip halkı yanıltacak görüntüler ve açıklamalar yapmaması gerekmektedir. Bu uzmanlarla ilgili TMMOB’a gerekli başvuruları yaptık. TMMOB’un ve odalarımızın görevi bilimsel bilginin ışığında, yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlı olmaktır. Acilen bina karantinaya alınmalıdır, bu tür haberlerle görevlerini ihmal ettiklerini ortaya koydukları gibi binanın yıkımını gerçekleştirmek için zemin arıyorlar. Bu tür açıklamalar yapacağınıza görevinizi yapın, insanların sağlığı ile oynamayın. Bu açıklamaları yapanların neye ve kime hizmet ettiği bellidir, emekçi halkımıza ve bilime hizmet etmemektedirler.”

Havagazı yerleşkesi rant alanı olmayacak

Maltepe Havagazı Fabrikası yerleşkesinin mahkeme kararıyla tescil edilmesi ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yerleşkeye ilişkin kent düşleri yarışması açarak, Havagazı Fabrikası yerleşkesinin kente kazandırılması için harekete geçtiğini de ifade eden Candan, “Ulucanlar Cezaevi nasıl Gökçek’in istediği gibi ayakkabıcılar çarşısı değil, Mimarlar Odası’nın istediği gibi müze olduysa, Havagazı yerleşkesi de, 4 emsalli rant alanı olmayacak” dedi.

Hızla alan rehabilite edilmelidir

Tarihi bir yapıda asbestli 350 ton malzemenin bulunduğu bilinerek halk sağlığının tehdit edildiğini ifade eden Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut’ta konuyla ilgili “Bu itiraf bizim haklılığımızı ve Büyükşehir Belediyesinin ve uzmanlarının görevlerini yerine getirmediklerinin göstergesidir” dedi.

Bulut, şunları söyledi:

“Bu talihsiz açıklamalar bu alanda gerekli önlemlerin alınmamış olduğunun da bir hukuki delili niteliğindedir. Maltepe Havagazı fabrikası yıkımının halk sağlığına ve inşaatta çalışan işçilerin sağlığına olan zararlı etkilerini belirtmiştik. Alanda ilgili yönetmeliklere uyulmadığını görüntülerle ispatladık ve asbestin yayılmış olduğunu da kanıtladık. Bu alanda brandalamalar ve korunma önlemlerinin alınması Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi alan yüklenici firma ve asbest söküm uzmanı Rahmi Baysal’n sorumluluğundadır. Bu alanla ilgili hukuki girişimlerimiz ve kamuoyunu bilgilendirmemiz hekimler olarak mesleki ve vicdani sorumluluğumuz gereğidir. Şu anda zaten mahkeme kararlarıyla bu alanın yıkılma işlemi yasallığını kaybetmiştir. Hızla alan rehabilite edilmeli, çevre sakinleri ve Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızın sağlığı daha fazla tehlikeye atılmamalıdır.