30 Mart 2014 yılından bu yana Maltepe Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Ali Kılıç, yerel yönetim ve kent anlayışını PolitikYol’a anlattı.

Belediye Başkanı Ali Kılıç, üretilen hizmetlerin hedefe ulaşacak sonuç vermesi için, proje aşamasında insanlara dokunarak çalışmaya başladıklarını ifade etti. Seçim sürecinde yapılan çalışmalar sırasında bir ‘seçim bildirgesi’ hazırladıklarını ve bu bildirgede yer alan 19 maddenin tamamının Maltepeliler tarafından belirlendiğini söyleyen Başkan Kılıç, “Üretilen hizmetleri, sorumluluk alanımızda yaşayan halk kullanacak. Bu nedenle ne istediklerine öncelik verdik. Bugün bu 19 maddede yer alan talepleri yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Dün yapılan, bugün yetmiyor

Geçmiş dönemlerde, ihtiyaçların ülke çapında güne göre karşılandığına işaret eden Başkan Kılıç, “Böyle olunca, dünün eksik bırakılan hizmetini bugün tamamlamak zorunda kalıyoruz. Biz, Maltepe’nin geleceğini inşa etmek üzere yola çıktık. Halkın yarınlarda, ilçemizde altyapı sorunuyla karşılaşmasını istemiyoruz. İstihdam yaratmak için proje üretiyoruz. Trafik sıkıntısını geleceğe taşımaktan yana değiliz” dedi.


Halkın dediği olacak

İnsanların yıllarca yaşadığı yerden kopartılmasından yana olmadıklarına dikkat çeken Kılıç, kentsel dönüşüme bakışını anlatırken, “Ada bazında yerinde dönüşüm ile, Maltepelileri komşularından uzak yaşamaya mahkum etmeyeceğiz. Örneğin, halkın çoğunlukla kabul ettiği Gülsuyu-Gülensu Mahallelerinde uygulanacak kentsel dönüşüm modelimiz, kimseyi yerinden etmeyecek. Trafik sıkıntısına baktığınızda, bir Meydan Yeraltı Projesi ile kente nefes aldıracağız. Projemiz Büyükşehir’den onay bekliyor. Başlandığında birkaç yıl sıkıntı çekeceğiz ancak, dediğim gibi biz; yarının Maltepesini inşa etmek üzere yola çıktık” açıklamasında bulundu.

İşsizlik, huzursuz ediyor

Maltepe’de özellikle gençlerin işsizlik durumunun uykularını kaçırdığını ifade eden Başkan Kılıç, “Maltepe Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi projemiz, 25 bin kişiye istihdam sağlayacak. Esnafımızdan, canlanacak olan turizm sektörüne kadar bu projenin rantı, İstanbul 1. Bölge halkına akacak” şeklinde konuştu.

Geleceği şekillendirecek olan çocuklara yatırımdan kaçınmadıklarını da belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bütün ailelerimizin ekonomik durumu aynı değil. Bu nedenle, lise öğrencilerimiz için Türkiye’de bir örneği daha bulunmayan ücretsiz servis hizmeti başlattık. Üç bin öğrencimize, 1,5 milyon TL eğitim desteğinde bulunduk” diyerek, eğitime verdikleri önemi göz önüne serdi.

Maltepe’de herkes eşittir

İlçe halkının, üretilen hizmetlerden eşit yararlanması için özen gösterdiklerine vurgu yapan Başkan Kılıç, inanç farkı gibi bir kavramı tanımadıklarını da sözlerine ekledi. İbadethanelerde temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarını düzenli ve büyük bir keyifle yerine getirdiklerini belirten Başkan Kılıç, “Ramazan aylarında mahallelerimize açılarak kurduğumuz Sevgi Sofralarında, onbinlerce insanımızı bir araya getiriyoruz. Muharrem’de, onbinlerce aşure dağıtıyoruz. Noel’de, kent meydanına Noel Ağacı dikiyoruz. Biz, yerel yönetim olarak bütünü oluşturan halkımızı, tek tek kucaklıyoruz” açıklamasında bulundu.

Dünya Kenti oluşturacağız

Maltepe’yi, uluslararası bir kültür sanat merkezi haline getireceklerini de belirten Başkan Ali Kılıç, “Açık hava sineması kurarak, 65 bin kişiye nostalji yaşattık. 40 binden fazla sanatseveri, tiyatro ve konserle buluşturduk. 18 binin üzerinde çocuk, 19 tiyatro oyununu keyifle izledi. Kardeş şehirlerimizle dünyaya açıldık. 44 yabancı belediye başkanı ve diplomatın katıldığı Uluslararası Diyalog Konferansı düzenledik. İstanbul’da değişik ülke konsolosluklarında görevli Kültür Ataşeleriyle bir araya geldik. Sadece kaldırım ve asfalt peşinde koşmadık, bir ‘dünya kenti’ oluşturmanın peşine düştük” diyerek, ilçenin geleceğini de şekillendirdiklerine dikkat çekti.

Bütün bu çalışmaları yaparken ilçe halkına danıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepelilerin istekleri doğrultusunda karar alıp uyguladıklarını ve halka dokunarak üretilen hizmetlerin kalıcı olduğunu söyledi.