CHP'nin Kocaeli'nin Gebze’de ilçesinde düzenlediği Emek Mitingi düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde katılımcılar da söz aldı.

Sahnedeki ilk konuşmadan yükselen ses 'Geçinemiyoruz' oldu. Çocuk işçilikten, kağıt toplayıcılarına, 2 bin lira burs ile çalışmak zorunda bırakılan öğrencilere, emeklilere kadar toplumun en geniş kesimlerine değinildi.

MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek

Öğrenciler adına konuşan Yusuf Avşar, liseden iki hafta önce mezun olduğunu belirterek, babasının emekli olması gereken yaşta eğitimi için çalışmaya devam ettiğini anlattı.

Avşar, "Evet çalışıyoruz çünkü geçinemiyoruz. Yıllardır parasız eğitim talebinde bulunuyoruz. Bir kitabı nasıl alırız diye düşünmek yerine ne yer ne içeriz diye düşünüyoruz" dedi.

Saat 17.30'da kürsüye çıkan CHP lideri Özel, 'Geçinemiyoruz' diyen katılımcılara seslendi. Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

Emekli maaşı 1 asgari ücret olana kadar durmayacağız’

  • Sesinizi yükselttiniz, hoş geldiniz. Yoksulluğa alışmayı kabul etmeyenler burada. Burada kim varsa tek bir dertleri var: Geçinememek. Hakkımızı almadan durmayacağız. Enflasyon eziyor, zam gelmiyor. Yazıklar olsun böyle düzene. Sokaklar, meydanlar bizimdir. Refah payını almak emekçinin hakkıdır. Yok öyle işine gelince sabır istemek. Söz veriyorum, emekli maaşı 1 asgari ücret olana kadar durmayacağız. Kademeyi de, stajı da konuşacağız...
  • Bu meydanda geçinemeyen herkes var. Herkesin sesini hep birlikte duyurmaya geldi sıra. Eğer herkes, herkesin sesini duyar ve hep birlikte sesini yükseltirse başarmamamız için bir neden yok. 
  • Alın teri dökmüş, dirsek çürütmüş ve en sonunda emekli olmuş insanlarımızı bugün dünyanın en düşük emekli maaşlarına muhatap ediyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde 1,5 asgari ücret düzeyinde olan en düşük emekli maaşı, bugün 0.6 asgari ücret düzeyindedir. Bu düzen büyük bir yoksulluk, büyük bir açlık getirmiştir.
  • 270 euroluk sefalet maaşına isyan ediyor musunuz? Emeklinin hakkını söke söke alacak mıyız? Önce emekli maaşı bir asgari ücret olana kadar, son CHP iktidar olduğunda her emeklinin en düşük maaşı 1,5 asgari ücret oluncaya kadar durmayacağız, hep beraberiz ve hep beraber başaracağız.
  • Vergide adalet istiyoruz. Yani yılbaşında vergi, maaş başlayıp da 3. ayda kuşa dönmesin istiyoruz. Bugün 17 bin liralık asgari ücret ilk verildiği gün 9 gram altın alırken şu an asgari ücret 7 gram altın alabiliyor. Asgari ücret o günden bugüne kadar 3 bin 850 lira eridi. Diyorlar ki enflasyon farkı vermeyiz. Vermezsiniz ocaktan bugüne emekçinin maaşından 11 kilo kıymayı çaldınız, 24 kilo pirinci çaldınız... Enflasyon farkı hakkımızdır, refah payı hakkımızdır, Türkiye emekçi sınıfı bundan sonra hakkını size bırakmayacak, söke söke alacaktır.
  • Bu ülkeyi yönetenler 2 gün önce büyük müjdelerle gri listeden çıktığımızı söylediler sanki bizi gri listeye sokan İsmet Paşaymış gibi anlatıyorlar sanki gri liste Ecevit’ten, Demirel’den, Özal’dan kalmış gibi anlatıyorlar. Daha 3 yıl önce Türkiye’yi gri listeye sokan bu iktidardır. Bugün güç bela tüm emeklerimizle gri listeden çıkılınca bunu başarı gibi anlatıyorlar. Gri listede zaten yoksulların, sürünenlerin ve kara para cennetlerinin olduğu ülkelerdir. Bugün oradan çıkmak övünç meselesi değil 3 yıldır bu güzel ülkeyi o listede tutmak utanç meselesidir. Bunu başarı diye anlatanlara yazıklar olsun.

  • Size sesleniyoruz geçinemiyoruz. Geçim olmazsa seçim olur . Ey Recep Tayyip Erdoğan, ey Devlet Bahçeli, ey Cumhur İttifakı sesimi duy ya geçim ya seçim. Eğer hakkınızı vermezlerse asgari ücrete zam vermezlerse emekli maaşını arttırmazlarsa sesimizi duymazlarsa mücadeleye var mıyız? Hakkınızı söke söke almaya var mıyız? Geçim yoksa seçim var.

Editör: Haber Merkezi