Gaziantep Üniversitesi, kampüs içinde inşaatına başlanacak olan hastane için 500 adet fıstık ağacını kesecek. Karara tepkili olan halk ve öğrenciler ağaçlar için nöbet tutmaya başladı. 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, halkın ağaçların önünde nöbet tutmaya başlamasının ardından GAÜN Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı ağaçların kesilmek yerine taşınabileceğini söyledi. Yapı ve Teknik Daire Başkanlığı’nın bu açıklamasına uzmanlar tepki gösterdi.

Fıstık ağacı uzmanları, ağaçların yeni yerlerinde meyve vermeyeceğini, bu işlemin ağaçları kurutacağını ifade etti. Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü, “Fıstık ağacını ancak 6-7 yaşındayken taşıyabilirsiniz. Meyve vermeye başlamış bir ağacın kökleri yana doğru büyür. Böyle bir ağacı taşırsanız yaşama şansı yoktur. GAÜN kampüsünde 500 ağaç taşınacaksa, en az 450 tanesi ölür. Bu olanaklı bir işi değil” görüşünü belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, fıstık ağaçlarının "meyve ağacı" statüsünde olması nedeniyle devreye giremiyor. Bakanlık tarafından yalnızca "orman ağaçları" statüsündeki ağaçlar için girişim yapılabiliyor. 

Üniversite rektörünün ise görüşme talep eden çevre ve doğa dernekleri temsilcilerini reddettiği öğrenildi.