Pazar, Mayıs 26, 2024

Gazeteci örgütleri “Dünya İnsan Hakları Günü”nde Silivri’de olacak

Türkiye ve dünyanın önde gelen basın meslek örgütleri, 2017 yılına cezaevinde girecek 146 gazetecinin durumuna dikkat çekmek amacıyla bugün Twitter’da, Dünya İnsan Hakları Günü olan yarın ise Silivri Cezaevi önünde protesto düzenliyor.

Twitter’da bugün tam 11.00’de #GazetecilikSuçDeğildir ve #FreeTurkeyJournalists etiketleriyle mesajlar paylaşılacak, basın özgürlüğü savunucuları Silivri’de ertesi gün yapılacak protestoya katılmaya davet edilecek.

Yarın Silivri Cezaevi önündeki protestoya Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve PEN International’ın Avrupa’dan gelecek temsilcilerinin yanı sıra; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın İş Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Haber-Sen, Basın Enstitüsü Derneği (IPI), PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilciliği katılacak.

Cumhuriyet gazetesi yazarlarının da içinde olduğu 146 gazetecinin tutuksuz yargılanması için çağrı yapan, demokratik bir ülke için basın ve ifade özgürlüğünün sağlanmasını talep eden basın meslek örgütler arasında, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Derneği (WAN-IFRA), Avrupa Gazeteciler Derneği (EAJ), Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi, IFEX, ARTICLE 19 ve Index on Censorship de var. Tutuklu gazetecilerin büyük bölümünün insan haklarına aykırı koşullarda, kitaplardan ve mektuplardan mahrum bırakılması ve neredeyse tüm ziyaret taleplerinin reddedilmesi eleştiriliyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER