Cuma, Nisan 19, 2024

Gazeteci Çiğdem Toker’e ‘hukuk devleti’ sözleri nedeniyle soruşturma

Gazeteci Çiğdem Toker hakkında ‘hukuk devleti’ vurgusu yaptığı konuşmasıyla ilgili olarak Ankara başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Toker, Mayıs 2023’te FOX TV yayınında hukuk devletlerinde demokratik protestoların normal olduğunu belirtip şunları söylemişti: “Biz bir demokrasiden bahsediyoruz ama aslında olması gerektiğini düşündüğümüz bir demokrasi üzerinden, bir ön kabul yaparak demokrasiden bahsediyoruz. Hukuk devletini de biz öyle kodluyoruz. Aslında hukuk devletinin normlarını, standartlarını taşımıyor bu ülke. Bu yönetim taşımıyor. Serbest seçimlerle bir siyasal iktidar el değiştirebilir mi sorusu artık kritik bir soru haline gelmiştir. Demokrasi sadece sadıktan ibaret değildir. Seçmenin ve yurttaşların siyasetin diğer alanlarında da kendini ifade etmesini desteklememiz lazım. Bunun için çaba göstermemiz lazım. Demokratik protestoları, hak arama özgürlüğünü kriminalize etmememiz lazım. Bunu siyasi aktörlere söylüyorum.”

Gazeteci Toker bu sözleri sonrası Cem Küçük gibi iktidara yakın isimler tarafından hedef gösterilmişti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Toker, bu sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldığını ve karakolda ifade verdiğini duyurdu. Toker, soruşturmanın bir vatandaşın ihbarı üzerine başlatıldığını da yazdı: ”O programda Cumhurbaşkanlığı seçimi temel alınarak Türkiye’deki seçimler ve demokrasi hakkında konular tartışıldı. Anayasa tarafından güvence altına alınmış hakların kullanılmasının, suç işlemeye tahrik olarak çarpıtılarak şikayete konu edilmesi, cezalandırılmam için yeterli olamaz. Bu çerçevede, iddia edilen suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirterek ifademi sonlandırdım.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER