Fotoğraf: Sendika.org

Gazeteci Çağlar Özbilgin, Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı.

Sendika.org editörü Çağlar Özbilgin bugün, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hakim karşısına çıktı.

Sendika.org’un haberine göre, karar duruşmasında Tayyip Erdoğan’ın avukatı, yazıda geçen “AKP, iktidarını sürdürebilmesinin biricik koşuluna dönüştürdüğü savaş ile aynı zamanda mezarını da derine kazıyor. Ne var ki gün, Saray’daki diktatör bozuntusunu mezarın içine itmeye geldiğinde buna aday çok özne var” ifadesinin doğrudan Erdoğan’ı hedef aldığını ve hakaret kastı olduğunu iddia etti.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Özbilgin, savunmasında “diktatör” ifadesinin siyasal bir niteleme olduğunu, TDK sözlüğünde, “yetkilerin tek elde toplanması” anlamına geldiğini, bu haliyle ülkenin mevcut durumunu anlattığını, bu nitelemenin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Avukat Ali Coşkun, Venedik Komisyonu raporlarında ve AİHM içtihatlarında, “TCK’nın 299. maddesinin Ceza Kanunu’ndan çıkarılması” yönünde görüş bildirdiğini anımsattı.

Mahkeme ise “diktatör bozuntusu” ifadesinin “alenen Erdoğan’a hakaret” suçu oluşturduğunu belirterek Özbilgin’e 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Cezayı infaz kanununa göre, 11 ay 20 güne indiren mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.