Karaman’da yurtlarda çocuklara ‘cinsel istismarda’ bulunan ve ilk duruşmada 508 yıl 3 ay hapis cezası verilen Muharrem Büyüktürk’ün yargılandığı davayı izlemeye gidenler arasında Cumhuriyet Halk Partisi de vardı. 

CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, milletvekilleri Hüsnü Bozkurt, Gaye Usluer, Nur Hayat Altaca, Candan Yüceer, Ali Şeker, Burcu Köksal, Hüsnü Bozkurt, Elif Doğan Türkmen ve  Fatma Hürriyet Kaplan davayı izlediler. Dava sonrası gözlemlerini PolitikYol’ a anlatan Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer davanın Türk Hukuk Sistemi açısından bir garabet olduğunu ve CHP olarak İl Milli Eğitim Müdürü ve Karaman İl Valisi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 

Usluer sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Baştan sona davayı izledik. Sanık ilk tutuklanmasından sonra yaptığı savunmanın polis zoruyla alındığını, gerçekte bu suçların yaşanmadığını belirtti ve suçlamaları reddetti. Bunların çocukların iftirası olduğunu söyledi hatta daha ileri giderek bunların çocukların arasında yaşanmış olabileceğini söyledi. 

Burada önemli olan şu; ifadesini değiştirse de suçlunun kim olduğu belli. Dolayısıyla daha başından suçlunun cezasının verileceği belliydi. Ama burada suçun sorumlusundan ziyade o suçun gerçekleşeceği evin oluşturulması, bu evin denetimden uzak gizli bir ev olması nedeniyle suçlu iki tane vakıf (Ensar Vakfı ve KAİMDER yurtları) olmasına karşın, Ensar Vakfı’nın avukatları beş çocuğun yani mağdur tarafın avukatları olarak davada yer aldı. Suçlunun mağdur tarafında oturması Türk Hukuk Tarihi’nde büyük bir garabettir.

Sanığa 508 yıl ceza verildi. Ceza infaz yasasına gore bunun en fazla 30-32 yıl bir hapis cezası olduğunu görüyoruz. Burada artık çocukların ve ailelerin daha fazla istismar edilmemesi için bundan sonraki süreç devletin sorumluluğunda olmalıdır.

Karaman’da kaç öğrencinin kaldığı belli olmayan illegal evler, yurtlar var. Çocuklar ilköğretim yaş grubunda çocuklar ve bu yaş grubunda özel yurt ve pansiyon açılamıyor. Bu yaş grubunda yurt ve pansiyon açma yetkisi sadece Milli Eğitim’e ait. Okul müdürünün bu evlerden bilgisinin olmadığını söylemesi kimseyi rahatlatmıyor. Burada okul müdürü ve öğretmenler suçludur. Bu evlerden haberi olmadığını söyleyen ilin valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü suçludur. Biz bunun Cumhuriyet Halk Partisi olarak takipçisi olacağız. Burada sorumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sorumluları suçludur ve hepsini istifaya davet ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Valisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız."