Geçtiğimiz yıl yayınlanan raporda “kısmen özgür” olarak değerlendirilen Türkiye, “internetin özgür olmadığı” ülkeler kategorisine geriledi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda önce Doğu Anadolu Bölgesi’nde ardından da tüm ülkede çeşitli internete yavaşlatmalar ve sansürler uygulanmış ve bazı VPN servisleri engellenmişti.

Raporda da bu kısıtlamalara değinilerek özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası internet kısıtlamalarının arttığı belirtilerek “Halk darbeye karşı sosyal medya üzerinden harekete geçtiği halde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası internete kısıtlamaları arttı” denildi.

Freedom House tarafından yayınlanan raporda, “internetin özgür olmadığı” ülkelerin sayısı 20. Bu ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Sudan, Suudi Arabistan, Mısır, Etyopya, Rusya, Çin, Pakistan, İran, Myanmar, Bahreyn ve Belarus gibi ülkeler bulunuyor.

Rapora göre, dünya genelinde kullanıcıların sadece yüzde 24’ü internet özgürlüğüne sahip. İnterneti kısmen özgür kullanabilenlerin oranı yüzde 29, internet özgürlüğü bulunmayan kullanıcıların oranı ise yüzde 35.