Dünyada basın özgürlüğünün korunması için önde gelen kuruluşlardan birisi olan Washington merkezli Freedom House, 2016 Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. 66 puanla basını özgür olmayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, en çok gerileyen ikinci ülke oldu. Raporda, basın özgürlüğü alanında yedi puan kaybeden Bengladeş’i, altı puanlık kayıpla Türkiye izledi. 

Cumhuriyet’in haberine göre, basın özgürlüğünün dünya genelinde dibe vurduğu belirtilen raporda, siyasi iktidarların, teröristlerin ve suçluların, kendi güçlerini artırabilmek için, özgür medyayı susturmaya çalıştıkları belirtildi. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sadık yetkili güçler, bağımsız medya kuruluşlarına saldırıp, onları ele geçirerek kendi propagandalarını yapan kurumlar haline getirdiler. Hükümet, Ekim 2015’te, eleştirel yayınlar yapan Kanaltürk ve Bugün kanalları ile Bugün ve Millet gazetelerinin sahibi İpek Koza Holding’e el koydu. Mart 2016, Feza Gazetecilik ve sahibi olduğu Zaman, gazetesine kayyım atanarak el konuldu” görüşüne yer verildi. 

Basın özgürlüğüne karşı güçlerin, hükümetlerin ve militan grupların gazetecileri susturmaya çalıştıkları belirtilen raporda, “Ya bizlesin ya karşısın politikası izlenerek, gazetecileri taraf tutmaya, medya kuruluşlarını baskı altında bırakmaya yönelik eğilimler en güçlü olarak Ortadoğu’da ve Türkiye’de çıktı” denildi. 

Freedom House, 2016 Basın Özgürlüğü Raporu’nu, değişik istatistik verileri, haritalar ve bir de karikatür eşliğinde yayımladı. Karikatürde, özgür basına karşı saldıran, Kuzey Kore, Mısır, Çin, Rusya liderleri ve bir teröristin gösterildiği karikatürde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir elinde sopa, bir elinde de çekiçle gösterildi.