Çarşamba, Mayıs 29, 2024

Fransız solunun liderine polis baskını

Paris savcısı “Avrupa Parlamentosu fonlarının kötüye kullanıldığı ve Mélenchon’un cumhurbaşkanlığı kampanya hesaplarında usulsüzlük” iddiasıyla bir soruşturma başlattı.

İçinde Melenchon’un evi, Meclis grubu genel sekreterinin evi, hareketin önemli isimlerinin evi ve Boyun Eğmeyen Fransa ile Sol Parti’nin binaları da bulunan 15 adrese baskın düzenlendi.

“CUMHURİYET BENİM”

Parti binasına gelen Melenchon’un önünü polis kesti. Melenchon polislere bir süre polislere baktı. Ve elini havaya kaldırarak yanındakilere “Hadi gidelim. Kimse beni alıkoyamaz” dedi. Bir saatten fazla sürecek olan, büyük etkiler yaratan sahnenin başlangıcı için adım atıldı. Melenchon polislerin girişini engellemesi üzerine “Biz çete değiliz, bana dokunamazsınız” dedi ve ekledi: Cumhuriyet benim! Milletvekili olan benim.”

Melenchon, öfkeden sesi titreyerek polislere “Ben bir milletvekiliyim! Kiminle konuştuğunu biliyor musun? Kim olduğumu biliyor musun? Sana bir şey ifade etmiyor mu?” diye seslendi.

“BUNU KAFANA SOKMALISIN MACRON”

Solcu lider Melenchon, evinde arama yapıldığı sırada paylaştı videosunda ise, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef aldı.  “Ben sadece Jean-Luc Mélenchon değilim. Bunu kafana sokmalısın, Emmanuel Macron” diye seslenen Melenchon şunları kaydetti:

“Ben bir muhalefet grubunun başkanıyım, hareketimde yedi milyon insanı bir araya getiren bir politikacıyım. Bana saldırmanıza neden olan şey işte bütün bunlar. Benim şahsım kutsaldır, ben bir parlamenterim. Bir demokraside, bir milletvekili kişi dokunulmazdır.”

“SADECE BİR ŞEYİM KALDI”

Melenchon genç bir senatör olduğu yıllardan beri, parlamento fularını “dövüşmek” için giydi. Evi ve parti binası basıldığında yine fuları vardı.

Melenchon son videosunda şunu kaydetti:

“Bir demokraside, bir milletvekili dokunulmazdır, ben yasadan kaçmam. İnsanlar evimi arar ve hiçbir şey söyleyemem. Sadece bir şeyim kaldı: Parlamenter ve siyasetçi olarak haysiyetim.”

(Odatv)

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER