Fransa’da yerel seçimlerin ikinci tur oylaması sona erdi. Oy kullanmaya gitmeyenlerin oranı rekor kırarak yüzde 60’a ulaştı. Yeşiller Partisi Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Besançon ve Marsilya’da seçimi kazandı. İktdar partisi seçimlerin kaybedeni oldu.

Fransa’da Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen yerel seçimlerin ikinci tur oylaması sona erdi.

Seçimde oy kullanmaya gitmeyenlerin orayı yüzde 60 olarak açıklandı. İkinci turda 16,5 milyon seçmen yaklaşık 5 bin belediyenin yöneticisini seçti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) büyük şehirleri yine kaybetti.

Yeşiller Partisi (EELV) Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Besançon ve Marsilya’da seçimi kazandı.

Başbakan Edouard Philippe, Le Havre’da girdiği yarışta yüzde 58.83 ile seçimi kazandı.

Paris’te Sosyalist Parti’nin (PS) adayı mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların yüzde 48.7’sini alarak yeniden belediye başkanı seçildi.

Lyon’da yılların belediye başkanı, Philippe hükümetinde içişleri bakanlığı yapan Gerard Colomb’un desteklediği merkez sağ kaybetti. Lyon kentini Yeşiller’in adayı George Doucet yüzde 50,8 oyla kazandı.

Yıllardır sağın kalesi olan Marsilya kentini de, solun da desteklediği Yeşiller’in adayı Michele Rubirola kazandı. Yine ilk sayımlara göre, Strasbourg ve Bordeaux kentlerini de Yeşiller Partisi adayları aldı.

Yeşiller ve sosyalistlerin yarıştığı Lille kentinde ise sonuçlar son dakikaya kadar başa baş gitti. Sosyalist Parti eski lideri ve dördüncü kez Lille Belediye Başkanlığı’na aday olan Martine Aubry’nin, yalnızca 227 oy farkı ile dördüncü kez Lille Belediye Başkanlığını kazandı.

Fransa’nın kuzeyinde bulunan Tilloy-lez-Marchiennes’de yapılan seçimlerde Marie Cau ülkenin ilk trans belediye başkanı olarak tarihe geçti.

Fransa’da Türk siyasetçi Metin Yavuz, Valenton’da bağımsız olarak Fransa Komünist Partisi’nin (PCF) adayı Laurent Perichon’a karşı yarıştı. Yavuz, oyların yüzde 52.37’sini alarak seçimi kazandı ve belediye başkanı seçildi.

Perpignan’da aşırı sağcı Marine Le Pen’in liderlik yaptığı Ulusal Birlik Partisinin (RN) adayı Louis Aliot, yüzde 52 oy alarak belediye başkanı seçildi.