DHA-Fransa’da Millet Meclisi Sosyal İşler Çalışma Komisyonu’nda iş yasasına ilişkin değişikliklerin incelenmesine başlanması, gençlik örgütlerini yeniden sokaklara döktü.

Paris’te üç bini aşkın genç eylem yaptı ve polis aralarında arbede çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Fransa genelinde 23 bin 800 gösterici eylem yaptı, çıkan olaylarda 148 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 11’i ise tutuklandı.

Paris Nation Meydan’ında ücret ve iş hukuku karşı gösteri için toplanan gençlerden oluşan bir grup öğle saatlerinde toplandı. Göstericiler sloganlarla yürümeye başladıktan sonra polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Öğrenci grupları ve protestoyu destekleyen sivil toplum örgütleri, sendikalar "Herkes polisten nefret ediyor", “Polis her yerde, adalet hiçbir yerde" sloganları attı.

Bastille Meydan’ında başlayan gösteriler ise Denfert-Rochereau Meydanı’nda son buldu. Yürüyüş süresince polis ve jandarma kordon oluşturdu ayrıca güzergâhın değiştirilmemesi için diğer yollar kapatıldı. Zaman zaman gençler ile güvenlik güçleri arasında gergin anlar yaşandı. Buradaki gösteriler olaysız son buldu.

Fransa Demir Yolu’nda (SNCF) ise raylar üzerinde eylemleri nedeni ile Bretagne Bölgesi’nde tren seferlerinde aksama meydana geldi. Cumartesi günü protestoların tekrar başlaması bekleniyor.