Fransa'da sağcı bir hükümetin kurulma ihtimali yatırımcıları endişelendirirken Fransız devlet tahvillerinin risk primi yükseliyor. Borsa ise son iki yılın en kötü düşüşünü yaşadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde aşırı sağın (Ulusal Birlik/RN) Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden açık ara farkla birinci çıkması üzerine Ulusal Meclisi feshederek erken genel seçime gitme kararı almıştı.

Güncel durum yatırımcılar arasında belirsizliğe neden olurken, sağcı bir hükümetin kurulma ihtimali yatırımcılar için şartların giderek daha belirsiz hale gelmesine neden oluyor.

Yatırımcılar ülkenin RN’nin müdahaleci ekonomi politikaları ve daha güçlü düzenleme riskinden de endişe duyarken, RN’nin hükümeti devralması halindeyse Fransa'nın zaten yüksek olan kamu borcunun daha da artacağından korkuyor.

Ekonomi bakanından mali kriz uyarısı

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransız radyosuna verdiği röportajda, hükümetin değişmesi halinde mali kriz uyarısında bulundu.

Le Maire, aşırı sağ ya da solun ağır harcama planları nedeniyle gelecek parlamento seçimlerini kazanması halinde Avro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisinin mali kriz riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısını yaparak, “Aşırı sağa baktığımda yalanlardan oluşan bir program görüyorum" dedi.

Siyasi belirsizlik Fransız banka hisselerinde baskı oluştururken, ülkenin risk primi son 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Banka hisseleri sert değer kaybetti

Siyasi belirsizlik özellikle Fransız bankalarının hisselerinde baskı oluşturdu.

Erdoğan '15 Temmuz' anmasında konuştu: İşaret fişeği bizim 'one minute' çıkışımızdan hemen sonra atıldı Erdoğan '15 Temmuz' anmasında konuştu: İşaret fişeği bizim 'one minute' çıkışımızdan hemen sonra atıldı

BNP Paribas, Societe Generale ve Credit Agricole hisseleri haftalık, sırasıyla yüzde 6,81, yüzde 9,05 ve yüzde 8,72 değer kaybetti.

Editör: Mehmet Baran Kılıç