Pazar, Mayıs 26, 2024

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Tek dünya düzenine ihtiyacımız var”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ve Çin arasındaki güç mücadelesinin ‘büyük risk’ olduğunu belirterek, “İki kutup ciddi bir hata, tek dünya düzenine ihtiyacımız var” dedi.

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İş Birliği Örgütü (APEC) Liderler Zirvesi, ABD ile Çin’in artan ekonomik ve jeostratejik rekabette bölgedeki varlıklarını vurgulayan mesajlarına sahne oldu.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, zirvede yaptığı konuşmada, “ABD, küresel büyümenin motoru olmayı sürdürecek, bölgedeki ekonomilerin ve şirketlerin güçlü bir ortağı olacak, burada kalıcıyız” dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise “Asya-Pasifik kimsenin arka bahçesi değildir ve büyük güç mücadelesinin alanı olmamalıdır. Yeni bir Soğuk Savaş başlatma çabasına ne bölge halkları ne de zamanın eğilimleri izin verecektir” diye konuştu.

‘BÜYÜK RİSK VE MEYDAN OKUMA’

Zirveye katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da iki büyük güç arasındaki güç mücadelesinin “büyük risk ve meydan okuma” olduğunu belirterek “cepheleşmeye” son verilmesi çağrısında bulundu.

ABD ve Çin arasındaki artan rekabet ve cepheleşmenin bazı ülkeleri taraf olmaya zorladığına dikkati çeken Macron, “Nihayetinde dünyada yalnızca iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok ve bu ciddi bir hata, ABD ve Çin için bile. Tek dünya düzenine ihtiyacımız var” dedi.

Macron, Fransa’nın bölgeye yaklaşımında “dinamik dengeyi” hedeflediğini vurgulayarak, “Biz hegemonyaya inanmıyoruz, cepheleşmeye inanmıyoruz. Biz istikrara inanıyoruz” ifadesini kullandı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER