Pazar, Mayıs 19, 2024

Fitch Ratings: Türkiye’nin kredi notu yüksek enflasyonu yansıtıyor

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB” olarak, not görünümünü ise “negatif” olarak teyit etti. Değerlendirmede “Türkiye’nin kredi notu ve negatif görünüm zayıf dış finansmanı, düşük döviz rezervlerini ve yüksek net dış borç, yüksek enflasyonu yansıtıyor” denildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin notuna yönelik yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notunu ‘BB’ olarak, not görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit etti.

Kuruluş açıklamasında “Türkiye’nin ekonomik toparlanması, enflasyon, ekonomi politikasının uygulanması için görünüm civarında ciddi belirsizlikler devam ediyor” dedi.

Fitch, jeopolitik ve siyasi risklerin Türkiye’nin notu üzerinde baskı yarattığını açıkladı.

‘YATIRIM YAPILABİLİR’ SEVİYESİNİN ALTINDA’

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, son olarak 13 Temmuz 2018’de yaptığı değerlendirmede notu BB+’dan BB seviyesine indirmişti.

Bu seviye Fitch değerlendirmesine göre yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunuyor. Söz konusu seviyede değerlendirilen ülkeler arasında Türkiye’nin yanında Brezilya, Sırbistan ve Makedonya bulunuyor. Diğer önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s’e göre de Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 2 kademe altında yer alırken, S&P Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında tutuyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER