Cezaevi önünde “Özgürlük Nöbetindeyiz. Şebnem, Erol, Ahmet Yalnız Değildir” pankartı açıldı.

Sendika.Org’un haberine göre, basın açıklamasında ilk olarak TTB Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç konuştu. Mengüç, insanların her türlü haktan mahrum bırakıldığını, hak taleplerinin baskıyla engellendiği bir dönemden geçildiğini söyledi. Mengüç, tüm medya üzerinde baskıcı uygulamalar olduğunu belirten Mengüç “3 arkadaşımız medya üzerindeki baskılara karşı Özgür Gündem Gazetesi’yle dayanışma gösterdikleri için, mizansen hukuk uygulamalarıyla tutuklandı. Bizler bu hukuksuz uygulamaları kabul etmiyoruz. Dayanışma için buradayız. Hak ihlallerine dikkat çekmek için Özgürlük Nöbetimizi başlatıyoruz” dedi. 

Konuşmaların ardından yapılan basın açıklamasında “İfade özgürlüğü hakkını kullanan ve hak savunucusu olarak basın özgürlüğünden yana tutum alan arkadaşlarımızın tutuklanmalarını kınıyoruz” denildi. Açıklamada, ifade özgürlüğünün demokrasinin ön şartı olduğunu vurgulanarak şunlar söylendi: 

Arkadaşlarımızın tutuklanması ifade özgürlüğünün tamamen sonlandırıldığını ve demokrasinin olmadığını ortaya koymuştur. Bizler her şeye rağmen eşitlik, özgürlük, adalet, barış ve demokrasi mücadelesini ısrar ve inatla sürdürmeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımızı ve düşünceleri nedeni ile tutuklu bulunan herkesi en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşturmak için kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz” 

Açıklamanın ardından Özgürlük Nöbetinin her gün 16.00-18.00 saatleri arasında Bakırköy Cezaevi önünde tutulmaya devam edileceği duyuruldu.

PolitikYol