Pazar, Mayıs 26, 2024

Fidel’i anma etkinliğinde konuşan Küba Büyükelçisi: Bir halk kahramanına diktatör demek gerizekalılıktır

Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Fidel Castro’yu anmak etkinliğinde konuştu.

Casals, konuşmasında Erdoğan ve Fidel’i birbirine benzeten Mustafa Akyol’a şu sözlerle cevap verdi:

“Fidel’in anısına sahip çıkmak için buradayız. Dünya emekçi halkları Fidel’e sahip çıkarken dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bazı satılmış gazeteciler Fidel’i karalama kampanyası başlattılar. Fidel aynı zamanda Atatürk’ün bağımsızlıkçı düşüncesini örnek aldı. O yüzden de Atatürk’ün büstü Havana’da dikildi. Türkiye’deki satılmış olan bu gazeteciler gerizekalıdır. Başıma ne gelirse gelsin bunu çekinmeden söyleyeceğim. Bir halk kahramanına diktatör demek gerizekalılıktır.” dedi.

Casals konuşmasınd ayrıca, “Fidel vatandır, Nazım gibi, Atatürk gibi. Bizler vatanıma sahip çıkıyoruz, kanımız pahasına bunu yapmaya kararlıyız” diye konuştu.

Törende Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler de konuştu.

Hürriyet Daily News yazarlarından “Why the Turkish left hates Erdoğan but loves Castro” (“Neden Türkiye solu Erdoğan’dan nefret eder ama Castro’yu sever”) Mustafa Akyol, Erdoğan ve Fidel’i birbirine benzetmişti.

Yazıda, Fidel’in “diktatör” olduğunu öne süren Akyol, Erdoğan eleştiriliyorsa, aynı eleştirilerin Fİdel’e de yapılması gerektiğini iddia etti. Yazıda Fidel’in “devrimci”, “ilerici” ya da “anti-emperyalist” olmasının birönemi olmadığı öne sürüldü.

Bunun üzerine Büyükelçi Alberto Gonzalez Casals, “Bu onların cehaletini gösterir” şeklinde Akyol’a cevap vermişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER