Polis bugün gerçekleşecek Gece Yürüyüşü öncesi İstiklal Caddesi’ni kapattı. Gece Yürüyüşü’ne  binlerce kadın katıldı. Engellemeye rağmen binlerce kadının katıldığı yürüyüşe polis biber gazıyla müdahale etti.

Bu akşam 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için kadınların buluşma noktası olan İstiklal Caddesi’nin giriş çıkışları, ara sokakları, bağlantı yolları bariyerler çekilerek yayalara kapatıldı. Caddeye demir bariyerler yerleştirilirken polislerin de nöbet tutuğu görüldü. Taksim’e giden otobüslerin ise iptal edildiği görüldü. Polis, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde de kadınların yürümesini engellemiş ve biber gazı ile saldırmıştı.

Kadınların 2003 yılından beri her sene düzenlediği “Feminist Gece Yürüyüşü” yapılmasına izin verilmedi.

Bir süre polis ekipleri tarafından kapatılan caddeye giriş yapamayan kadınlar bariyerlerin arkasında bekledi. Bariyerler kaldırıldıktan sonra kadınlar, polis tarafından üst aramaları yapılarak alana alınmaya başladı. Engellemelere rağmen yürüyüşe binlerce kadın katıldı.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

2003 yılından beri her sene düzenlenen ve bu 8 Mart’ta da saat 19:30’da Fransız Kültür Merkezi önünde başlaması planlanan “Feminist Gece Yürüyüşü”ne polis biber gazıyla müdahale etti.