Pazar, Nisan 14, 2024

Fatih Erbakan: Çekilmemiz söz konusu değil, çekilirsek AK Parti’nin yedek lastiğine döneriz

Mayıs 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olup son anda çekilme kararı alarak Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yerel seçimlerle ilgili “yeniden çekilirler mi?” tartışmalarına ilişkin konuştu. Erbakan, “Çekilmemiz söz konusu değil, artık çekilirsek kendimizi inkâr etmiş oluruz. AK Parti’nin yedek lastiğine döneriz” dedi.

31 Mart 2024 yerel seçimlerine kendi adaylarıyla girecek olan Yeniden Refah Partisi’nde Genel Başkan Fatih Erbakan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Murat Yetkin‘e konuşan Erbakan, “AK Parti’den bir son dakika teklifi gelse ve talep karşılansa fikir değiştirir mi?” sorusuna, “Listeleri vereceğiz. Çekilmemiz söz konusu değil, artık çekilirsek kendimizi inkâr etmiş oluruz. AK Parti’nin yedek lastiğine döneriz” ifadelerini kullandı.

AK Parti ile ittifak görüşmeleri

AK Parti ile ittifak görüşmelerinin detaylarını paylaşan Erbakan, “Bize AK Parti il ve ilçe adaylıkları ilan edildiği gerekçesiyle değiştiremeyeceklerini beyan ettiler. Oysa biz 14 Mayıs öncesinde, Cumhur İttifakı çerçevesinde anlaşmamız çerçevesinde Cumhurbaşkanı adaylığımızdan vazgeçmiştik” dedi.

Erbakan, şöyle devam etti: “Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP’ye teklif ettikleriyle aynı. 14 Mayıs’ta Türkiye genelindeki yüzde 3 oyu da, kendileriyle işbirliğinin “yüzü suyu hürmetine” aldığımızı söylediler bize. Bunu kabul edemezdik. Üstelik tabanımızda AK Parti’yle yerel seçimlerde işbirliği yapmamıza destek de yok, hatta 14 Mayıs nedeniyle tepki var. Biz de bu durumda İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarımızı ilan ettik.”

İstanbul ve Ankara tahmini

Erbakan, bazı anketçilerin kendilerine gelerek, AK Parti’ye destek olmadıkları takdirde İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını söyleyerek çekilmeleri yönünde telkinde bulunduğunu da söyledi.

İstanbul ve Ankara tahminini paylaşan Erbakan, şunları kaydetti:

“Bizim değerlendirmemiz de İstanbul’da Ekrem Bey’in daha şanslı olduğu, kazanabileceği yönünde. Özellikle Fatih, Üsküdar, Eyüp gibi ilçelerde sürpriz yapabilirler. Eyüp deyince bazı arkadaşlar sadece Eyüp Sultan Camii etrafı zannediyor; oysa Göktürk’e kadar hep Eyüp. Ankara’da ise Mansur Yavaş’ın rahat alabileceğini tahmin ediyorum. Turgut (Altınok) Bey, fazla bir varlık gösteremedi.”

Yazılı açıklama yapıldı: Kimseye kazandırmak için değil, kendimiz kazanmak için seçimdeyiz

Gazeteci Yetkin’in haberinin yayınlanmasından sonra Yeniden Rafah Partisi Genel Merkezi tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün deneyimli gazeteci Murat Yetkin Bey ile genel merkezimize yapmış olduğu ziyarette gerçekleştirdiğimiz sohbetin içeriği bazı medya kuruluşlarında haber olarak yer almıştır. Sohbet esnasındaki ifadelerimiz, Yeniden Refah Partisi olarak biz Ankara ve İstanbul’da kendi adaylarımızı çıkarmazsak, Ankara’da Sayın Mansur Yavaş’ın, İstanbul’da Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanabileceği yönünde olmuştur. Bunun önemli sebeplerinin bir tanesi ise, ekonomik krizden bunalan halkın iktidara bu seçimde bir uyarı yapmak istemesidir. Yeniden Refah Partimizin adaylarını çıkarması ile bu tepki oyları partimize yönelecek ve Ankara’da da İstanbul’da da seçimi CHP adayları değil, Yeniden Refah Partimiz’in adayları kazanacaktır. Millî Görüş çizgisinde yoluna devam eden Yeniden Refah Partimiz bütün seçim bölgelerinde herhangi bir siyasi partiye kazandırmak veya kaybettirmek için değil, seçimi kazanmak üzere adaylarını çıkarmıştır ve İstanbul ve Ankara’da da bu iddiayla seçime girmektedir.” 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER