CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yeni kabineyi PolitikYol’a değerlendirdi.

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilmesini eleştirerek; “Ekonomide aktörlerin seçiminde ciddi keyfiliğin olabileceği yönündeki beklentiler artıyor” dedi.

  • Dün açıklanan kabinede pek çok yeni isim var. Genel olarak yeni kabineyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Baktığınızde bence sorun büyük ölçüde eski isimlerden kaynaklanıyor. Özellikle ekonomi yönetiminin AKP Genel Başkanı’nın damadına verilmiş olması, zaten bundan önce gerek Londra’da gerek Türkiye’de vermiş olduğu mülakatlarda yatırımcıları ürkütmüş olan AKP Genel Başkanı’nın o gün söylediklerinin uygulamaya geçirmiş olması piyasalarda büyük dalgalanmaya sebep oldu. Benim gördüğüm şu anda hükümette özellikle ekonomi yönetiminden sorumlu olan bakanın cumhurbaşkanına “hayır” diyemeyecek durumda olması, “böyle de bir alternatif var” dahi diyemeyecek durumda bir isim olması nedeniyle orada bir ortak aklın çalışmayacağı, tek adamlığın en yoğun biçimde yaşanacağı alanlardan birisinin ekonomi olduğunu gösteriyor. Bu da gerek hukuk düzeninin devam edip etmeyeceği yönünde, gerekse tek adamlık problemi nedeniyle, gerekse denge ve denetleme mekanizmalarının sistemde çalışmayacağı gerekse bağımsız kurumların bağımsızlığının ciddi şekilde tehdit altında olduğu izlenimini vermek suretiyle Türk ekonomisinin yönetiminde ciddi sorunlar olabileceği görülüyor. Ekonomide aktörlerin seçiminde ciddi keyfiliğin olabileceği yönündeki beklentiler artıyor.

  • Kabinede Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı gibi isimlerin bu alanlarda şirketleri olması çok eleştirildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Şirket sahibi olan kişiler aynı zamanda yöneticilik yapmış kişiler. İnsanlar şirket sahibi diye bu işi yapamaz diye düşünmemek lazım ancak şu da önemli; bakanlık yapacak olan kişiler mutlaka ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiğini, devletin nasıl işlediğini bilmesi gerekir. Şirket sahibi içinde kalmışlar ve bunun dışına çıkmamışlar ve bu ülkenin nasıl yönetildiğine vakıf olmamışlar ise o zaman tabiki sorun olacaktır.