Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Facebook’tan dev gazetecilik yatırımı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, başta yerel haberciliğin teşviki olmak üzere, gazetecilikle bağlantılı çeşitli projelere 300 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu.

Açıklama, Facebook’un küresel habercilik ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Campbell Brown tarafından yapıldı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Brown, Facebook’ta yayımlanan mesajında, “Önümüzdeki üç yıl boyunca, haber programları, ortaklıklar ve içeriğe 300 milyon dolar yatıracağız” ifadelerini kullandı.

Facebook’un bu hamlesi, matbu yayınların okur sayısındaki azalmanın da etkisiyle gazetecilik sektöründe kâr oranlarının büyük ölçüde düştüğü bir dönemde geldi. Okur ve reklam verenlerin internete yöneldiği dijital çağda, gazetelerin gelirlerindeki düşüşten kısmen Facebook ve Google gibi siteler sorumlu tutuluyor.

“İNTERNETİN İCADINI GERİ ALAMAYIZ”

Brown, California merkezli şirketin, “internetin icadını geri alamayacağını” ancak yayıncılarla birlikte çalışarak Facebook’ta daha başarılı bir performans sergilemelerini sağlamayı amaçladığını belirtti.

“Sektör, uzun süredir devam eden büyük bir değişimden geçiyor” ifadesini kullanan Brown, “Hiçbirimiz nihayetinde gelecekteki gazeteciliğinin neye benzeyeceğini tam olarak anlamış değil. Ama bir çözüm bulunmasına yardımcı olmak istiyoruz” diye ekledi.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2018 yılının başında News Feed (Haber Akışı) algoritmasında değişikliğe gittiklerini ve kullanıcıların karşısına şirketler ya da medya organlarının paylaşımlarından ziyade ağırlıklı olarak arkadaşlarının gönderilerini çıkarma yönünde karar aldıklarını duyurmuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER