Polat çiftine yönelik hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı Polat çiftine yönelik hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı

Seçim sürecinde “Taksimetreleri kurun, geliyor Murat Kurum çıkışıyla gündem olan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu çark etti: "Kimseyi desteklemedik, biz siyasete girmedik."

Seçimlerde AK Parti’nin adayı Murat Kurum’a destekleyen ve “Taksimetreleri kurun, geliyor Murat Kurum” diyen Eyüp Aksu, Ekrem İmamoğlu'nun seçimi kazanmasının ardından bir kez daha gündeme gelmişti. T24'ten Gözde Yel'in haberine göre Aksu, Kurum hakkında kurduğu cümlenin 'destek' olarak yorumlanamayacağını savundu: "Kimseyi desteklemedik, biz siyasete girmedik. Murat Kurum, bize, ‘ben seçilince, kanun dışı, yasalara aykırı hiçbir düzenleme yapmayacağım’ dedi. Salona girdi, salona giren kişiye ne denir? Bizim bakanlığımızı yaptı, sevdiğimiz bir siyasetçi. Bizim konularımızı çözeceğine, bizi üzmeyeceğine dair sözler verdi. Bizim Taksiciler Esnaf Odası olarak ‘şu siyasi partiyi destekleyelim, esnafımız şu partiye oy versin’ gibi bir açıklamamız olmadı, olmaz. Biz siyasi yönlendirme yapmadık, yapmayız." Aksu, daha önce 15 kez reddedilen taksi artışı teklifleriyle ilgili olarak da "Biz hiçbir zaman taksi sayısının artışına karşı çıkmadık. Taksi artışı kanuna hukuka uygun teklif gelirse karşı çıkmayacağız" dedi.

Taksi sorunu konusunda kararların Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yetkisinde olduğuna, İBB Meclisi’ndeki CHP çoğunluğunun bu durumu etkilemeyeceğine vurgu yapan Aksu, şunları kaydetti:

“İBB Meclisi, hangi siyasi partide olursa olsun, taksi sayısının artışı vb. gibi konular belediye meclisinin konusu değil, UKOME’nin konusu... Belediye meclisleri buna karar veremez. UKOME’nin siyasi partisi olmaz. UKOME, TBMM’nin kanunlarıyla, Cumhurbaşkanımız tarafından atanan bir teknik heyetten, bakanlık temsilcilerinden oluşuyor. UKOME’nin siyasetle, partiyle hiçbir bağı alakası yok.”  
Editör: Ece Piroğlu