İstanbul’da ölümlü kazaya sebebiyet verdikten sonra ABD’ye kaçan Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok'un davası haftaya ertelendi.

Tok bugün saat 18.30'da, Cihantimur ise 20.30'da mahkemeye çıktı.

NTV ABD muhabiri Hüseyin Günay'ın aktardığına göre Cihantimur uzaktan telekonferans yöntemiyle bağlanmaya çalıştı ancak seste yaşanan aksaklık dolayısıyla kendisi net duyulmadı. Bu yüzden, hakim duruşmayı 27 Haziran'a erteledi.

Tok'un davası ise savcı ve Tok'un 'detaylı hazırlık yapması' için 20 Haziran'a ertelendi.

İki sanığın da tutukluluk hali devam edecek.

VoA Türkçe muhabiri Mehmet Sumer'in aktardığına göre Eylem Tok duruşma sonunda izleyiciler arasından kendisine "Bir katil annesi olmak nasıl bir duygu?" diye seslenen bir Türk vatandaşına "Allahu ekber" diyerek yanıt verdi. Gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Ne olmuştu?

Kaza, 1 Mart Cuma günü saat 23.30 sıralarında Mithatpaşa Mahallesi Davutpaşa Caddesi’nde meydana gelmişti.

İspanya dördüncü kez şampiyon oldu İspanya dördüncü kez şampiyon oldu

Üç ATV motoru ile geziye çıkan Oğuz Murat Acı (29), Tahsin Arslan (23), Süleyman Arslan (21), Hasan Topal (25), İbrahim Gümüş (27), motorlardan birinin arızalanması üzerine emniyet şeridinde durmuştu.

Evli ve bir çocuk babası Oğuz Murat Acı, bir ATV motorunun ışıklarını yakarak önlem almaya çalışmıştı. Diğerleri ise arızalanan motorla ilgilenmişti. O sırada aynı yönde seyir halinde olan Timur Cihantimur’un (17) yönetimindeki lüks cip, emniyet şeridinde bekleyenlere çarparak sulama kanalına düşmüştü. Kazada Oğuz Murat Acı olay yerinde hayatını kaybederken, Tahsin Arslan, Süleyman Arslan, Hasan Topal, İbrahim Gümüş yaralanmıştı.

Kazadan sonra Cihantimur’un annesini arayıp yardım istediği, olay yerine gelen yazar Eylem Tok’un oğlunu kendi aracına alarak kaçtığı tespit edilmişti. Kazaya karışan lüks cip ise olay yerinde bırakılmıştı. Polisin çalışması sonucu, anne Eylem Tok’un, yaşı tutmadığı için ehliyeti olmayan oğlu Cihantimur’u da alarak gece 02.00’de havalimanına gittiği, oradan Mısır’a kaçtıkları belirlenmişti.

Olayla ilgili soruşturma sürerken 6 Mart’ta İstanbul başsavcılığı, anne ve oğlunun ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkarmıştı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cihantimur hakkında ‘taksirle ölüme ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan ve annesi Eylem Tok hakkında ise ‘suçluyu kayırma’ suçundan İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı verildiğini açıklamıştı.

Tunç, Mısır’lı makamlardan şüpheliler hakkında kırmızı bülten talep edildiğini söyleyerek, Mısır Interpolü’nün anne ve oğulun ABD’ye kaçtığını tespit ettiğini belirtmişti.

Tunç, bunun üzerine ikilinin ABD’den Türkiye’ye iadesi için hazırlanan geçici tutuklama talep evrakının hem diplomatik kanaldan hem de Interpol aracılığıyla ABD yetkili makamlarına iletildiğini bildirmişti.

Haklarında kırmızı bülten çıkartılan Tok ve Cihantimur, 14 Haziran'da ABD’de tutuklanmıştı.

Editör: Altan Sancar