Küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle 1.18 doların üzerine çıkan euro, lira karşısında da 4.1871 ile tarihi rekor düzeye tırmandı.

Euro yeni zirvenin ardından 4.18 liranın üzerinde hareket ederken, dolar da 3.53 liranın üzerine çıktı.

Borsa İstanbul Endeksi de (BIST 100) yeni güne yüzde 0.18 artışla 106 bin 343 puandan başladı ve 106 bin 477 puana kadar çıktı. BIST 100 dün yüzde 1.29 düşüşle 106 bin 147 puandan kapanmıştı.

“Olumsuz ayrışma devam mı, tamam mı?”

İş Yatırım’ın, “Olumsuz ayrışma devam mı, tamam mı?” başlıklı günlük piyasa bülteninde, “Dünya borsalarından olumsuz ayrışmayı neredeyse bir haftaya çıkaran BIST’te ki hareketin düzeltmeden öte bir kar satışı olduğunu ve görece geride kalan bazı gelişmekte olan ülkelerin dünyadaki bu olumlu havadan bugünlerde daha çok faydalandığını düşünüyoruz” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“Yılbaşından bu yana yüzde 36 artış gösteren borsamızın bir dinlenme surecine girdiğini görüyoruz.

“Dün gelişmekte olan ülke piyasalarından yüzde 1.25 olumsuz ayrışan BIST’in ıskontosu ise bu gruba göre yüzde 33’e çıkmış durumda.

“Söz konusu seviyeyi en son Ocak 2017’de gördüğümüzü belirtelim.

“Dünya hisse senedi borsaları dün genelde artıda kapatırken, Amerika’da enflasyon verisinin beklentileri yine aşamaması nedeniyle özellikle uzun vadeli Amerikan tahvil getirilerinde gerileme oldu.

“Petrolün de 21 Temmuz’dan bu yana soluksuz çıkıp 52 dolar seviyesini görmesinden sonra gelen satışlarla gerilediğini görüyoruz.

“Yurtiçinde ise Merkez Bankası sıkı duruşunun enflasyonda gerileme görülene kadar devam edeceğinin açıklanması TL’nin güçlü durmasının bir başka nedeniydi.

“Bununla birlikte TL’nin dolara karşı bu sabah bir miktar değer kaybıyla güne başladığını görmekteyiz.”