Cuma, Nisan 12, 2024

Eski İstanbul Güvenlik Şube müdürü Hanifi Zengin’e dava

Cumartesi Anneleri’nin eyleminde EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın Danışmanı Ekinsu Danış’ı döverek gözaltına alan, Eski İstanbul Güvenlik Şube müdürü Hanifi Zengin hakkında dava açıldı.

Hanifi Zengin, şube müdürü olduğu dönemde eylem ve etkinliklerde gazetecilere ve yurttaşlara uyguladığı şiddet ve tacizle sık sık gündeme gelmişti.

Zengin’in 26 Haziran’daki Onur Yürüyüşü’nde kadın ve LGBTİ+’ları taciz ettiği anların video kaydının yayımlanması tepki çekmişti. Zengin’in birçok eylemde kadınları taciz ettiği, sosyal medyada gündem olmuştu.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre Cumartesi Anneleri’nin 957’nci hafta eyleminde kayıp yakınlarıyla birlikte Bayhan’ın Danışmanı Ekinsu Danış ve parti üyeleri de gözaltına alınmıştı.

Dövülerek, ters kelepçeyle gözaltına alınan ve Hanifi Zengin tarafından fiziksel ve sözlü şiddete uğrayan Danış, Zengin hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede Zengin’in cezalandırılması talep edildi.

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, Zengin’in ‘kadına karşı basit yaralama’ suçundan cezalandırılması talep edildi. İlk duruşma 4 Haziran’da İstanbul 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER