Salı, Nisan 16, 2024

Eski başekonomist, beş maddede MB toplantısında ‘eksik’ ve ‘olumlu’ gördüğü noktaları sıraladı

Eski Merkez Bankası (MB) başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, enflasyon bilgilendirme toplantısında ‘eksik’ ve ‘olumlu’ gördüğü noktaları sıraladı.

2024’ün ilk enflasyon bilgilendirme toplantısı dün düzenlenmiş, yeni başkan Fatih Karahan, enflasyonun mayısta yüzde 73’le zirveye varacağını yıl sonunda da yüzde 36’ya ineceğini öngördüklerini söylemişti.

Verileri tartışmalı Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre ocakta yıllık enflasyon yüzde 64,86. Bağımsız akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırmaları Grubu’na (ENAG) göreyse yüzde 129,11.

Bunun yanında toplantıya başkan yardımcısı Cevdet Akçay’ın ‘iç döküşü’ de damga vurmuştu.

‘Enflasyona bakış iyimser’

Kara, Twitter’dan toplantıda ‘içine sinmeyen’ noktaları şöyle sıraladı:

  1. Merkez Bankası’nın döviz kuru politikası ve ilgili veri paylaşımı konusunda daha şeffaf olmasında fayda var. Bu konunun iletişiminde önceki döneme göre bir fark göremedim.
  2. Enflasyonun ana eğilimine dair bakışı biraz iyimser buldum. Enflasyon ataletinin hafife alınmamasını öneririm.

‘Başkan fark yarattı’

Eski başekonomist, önceki toplantılara göre olumlu bulduğu noktalarıysa şöyle yazdı:

  1. Toplantının enerjisi güzeldi. Az gerilim, çok bilgi vardı. Argümanların bazılarına katılmasam da birçok konuda daha açık ve samimi yanıtlar verilmesi değerliydi.
  2. Başkan yardımcılarına söz verilmesi güzel oldu. Cevdet bey ve Hatice hanımı bütün kamuoyunun görüp tanıması ekibe olan güveni artıracaktır. Umarım yeni başkan yardımcıları atamasında bu ahengin korunmasına özen gösterilir.
  3. Başkan Fatih Karahan’ın merkez bankacılığı tedrisatından geçmiş olması, öncekilere göre fark yarattı. İktisatçı olarak teknik alt yapısının sağlamlığı verdiği yanıtlara yansıdı. Hazırlık için sadece dört-beş günlük süresinin olduğunu düşünürsek performansının gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER