Cuma, Haziran 14, 2024

Eski bakan Pakdemirli bekleme süresi bitmeden BİM’in yönetim kurulu üyeliğine atandı

Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bekleme süresinin dolmasına 9 ay varken kanuna aykırı şekilde BİM’in bağımsız yönetim kurulu üyeliğine atandı.

10 Temmuz 2018 ile 4 Mart 2022 arası dönemde eski Tarım ve Ormancılık Bakanı olan Bekir Pakdemirli’nin kamu görevinden ayrıldıktan sonra aynı alanda özel sektöre geçmek için 3 yıl beklemesi gerekiyordu.

Gazete Pencere’nin aktardığı habere göre, Pakdemirli’nin BİM’in bağımsız yönetim kurulu üyesi olduğu ortaya çıktı.

Bekleme süresinin dolmasına henüz 9 ay varken BİM’de bağımsız yönetim kurulu üyeliğine başvuran eski bakan Pakdemirli’ye SPK’dan da onay geldi.

Kanun açık: İlgili konularda 3 yıl görev alamazlar

Kamu görevlerinden ayrılanlar hakkında belirtilen kanunda ise “Görevlerinden hangi sebeple olursa olsun ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde hizmetinde bulundukları daire, idare, kurum ve kuruluşlara karşı ayrıldıkları tarihten başlayarak üç yıl süreyle, o daire, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyet alanlarıyla ilgili konularda doğrudan doğruya veya dolaylı olarak görev ve iş alamazlar, taahhüde giremezler, komisyonculuk ve temsilcilik yapamazlar” ifadeleri yer alıyor.

 

 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER