Pazar, Nisan 14, 2024

Eski AK Partili vekilden partisinin Van adayına çağrı: Bu karardan bir an önce vazgeçmeni dilerim

Eski AK Parti Hakkari milletvekili Abdulmuttalip Özbek, Van’da seçilmiş DEM Parti büyükşehir belediye eş başkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatasına ‘konan’ AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a seslendi: “Adını, aileni, tüm Vanlıları düşünerek bu karardan bir an önce vazgeçmeni dilerim.”

24’üncü dönem vekili, Twitter’dan şunları yazdı: “AK Parti olarak tüm çabalarımıza rağmen Vanlı vatandaşlarımız tercihini Abdullah Zeydan’dan yana kullanmıştır. Bize düşen milletimizin seçimine saygı göstermek ve önümüzdeki seçimler için çalışmaktır, Adını, aileni, tüm Vanlıları düşünerek bu karardan bir an önce vazgeçmeni dilerim.”

Ne olmuştu?

Seçimlerde AK Parti’nin ilk defa sıfır çektiği Van’da eş başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal yüzde 55,48’le belediye başkanı olarak seçilmişti.

DEM Parti 2 Nisan’da yayınladığı açıklamasında, Zeydan’ın memnu hakkının seçimden iki gün önce Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri alındığını duyurmuştu.

Zeydan’ın haklarının alınmasına tepki yağarken, AK Parti’nin mazbata için İl Seçim Kurulu’na başvurmuştu.

Van İl Seçim Kurulu, AK Parti’nin başvurusunu jet hızıyla kabul etmişti. Zeydan’ın ‘seçilme yeterliliği’ taşımadığına ve mazbatanın ikinci en çok oyu alan adaya verilmesine oy çokluğuyla karar vermişti. Yani yüzde 27’yle Zeydan’ın yarısı kadar oy alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas mazbatayı alacak.

‘Mazbata gaspı’ yurttaşlarda infiale yol açmış, sosyal medyada tepki yağmıştı. Öte yandan Van dahil birçok kentte yurttaşlar sokağa inmişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER