Perşembe, Nisan 18, 2024

Erzincan’da göçük altındaki şoförün yakını: Çatlamalar, belirtiler varmış

Erzincan İliç’teki altın madeninde göçük altında kalan kamyon şoförü Uğur Yıldız’ın kuzeni Hüseyin Yıldız, “Çatlamalar varmış, birkaç gün öncesinden belirtileri varmış. İhmal var mı yok mu bilemiyoruz. Burada hiçbir yetkili gelip de ailelerle görüşmedi” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında dokuz çalışan toprak altında kaldı. ABD merkezli Anagold’la yerli ortağı Çalık Holding’in işlettiği maden, Erzincan’da aktif bir fay hattı üzerinde olan ve Fırat Nehri’ne kuş uçuşu 300 metre mesafede bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar, madenle ilgi çevre felaketi yaşanabileceği uyarılarını senelerdir yapıyordu. Ancak bununla ilgili yapılan yasal başvurular sonuçsuz kaldı.

Göçük altında kamyon şoförü Uğur Yıldız’ın kuzeni Hüseyin Yıldız, ANKA’ya madende birkaç gün önceden çatlamaların olduğunu söyledi:

“Olay 14.30’da olmuş öyle bilgi aldık. Ama biz geç duyduk, 16.00 gibi duyduk öyle intikal ettik buraya. Yetkililerden bilgi alamadık, kimse bilgi vermedi ailelere. Kuzenim iki senedir evli, çocuğu yok. Burada 7-8 senedir çalışıyor zannediyorum. Yakın arkadaşlarıyla görüşme yaptık. Çatlamalar varmış, birkaç gün öncesinden belirtileri varmış. Tabi önlem alındı alınmadı bilmiyoruz, ihmal var mı yok mu bilemiyoruz. Hiçbir yetkili ağızdan bilgi alamıyoruz, bilgi vermiyorlar. Kaymakam bey akşam bir iki defa açıklama yaptı ama detaylı bir bilgi alamadık. Burada hiçbir yetkili gelip de ailelerle görüşmedi.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER