Pazartesi, Nisan 22, 2024

Erdoğan’ın İmamoğlu planı: Kurum ön plana çıkacak

Altan Sancar

Yerel seçimler yaklaşırken, muhalefetin ‘dağıldığını’ düşünen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul seçimleri için arka planda kalmayı tercih edecek. AK Partililere göre, muhalefetteki ‘dağılmışlık hali’nin tabana yansıması için AK Parti’nin adayı Murat Kurum daha görünür olacak.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde gözlerin çevrildiği İstanbul’da AK Parti’nin ‘ilk aşama’ planı netleşiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi için CHP’nin adayı mevcut başkan Ekrem İmamoğlu oldu. Muhalefet cephesi 2019’un aksine bu seçime ayrı adaylar ile seçimlere katılıyor. İmamoğlu’nu 2019’da destekleyen DEM Parti ve İYİ Parti seçimlere kendi adayları ile katılırken, AK Parti ve MHP Murat Kurum’un adaylığı etrafında birleşiyor.

Muhalefet cephesinde ortaya çıkan tabloyu değerlendiren Erdoğan ve AK Parti’nin kampanya ekibi, seçim sürecinin ilk aşamasında aday Murat Kurum’un daha fazla ön plana çıkmasını kararlaştırdı.

PolitikYol’a bilgi veren partililer, İstanbul’da muhalefetin seçimlere ayrı adaylarla girmesini değerlendiren AK Partililerin süreç içindeki söylemlerin izlenmesi gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

Toplantılarda muhalefetin ‘Erdoğan karşıtlığını’ öne çıkararak ‘dağılmışlığı’ tabanda toparlamak isteyecekleri üzerinde duruldu. Bu sebeple ‘muhalefete bu şansın verilmemesi’ için Erdoğan’ın rutin mitingler dışında ‘gerekmedikçe’ sahada ağırlık koymamasının işe yarayabileceği belirtildi. Ayrıca İmamoğlu’nun çıkışlarına Erdoğan’ın doğrudan cevap vermemesinin de sürece katkı sunacağı partililer tarafından dile getirildi. Bu süreçte kamuoyu anketlerinin düzenli biçimde incelenmesi ve gerekli görülmesi halinde Erdoğan’ın sahaya çıkması fikrinde ortaklaşıldı.

Kurum’un mahalle ziyaretlerinde gidilecek adreslerin sosyolojisine uygun AK Partili kurmaylar ile birlikte ziyaretler yapması da yine kararlaştırılan konular arasında yer aldı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER