CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesini cevaplayan Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı danışmanı unvanlı kadrolarda 21 kişinin görev yaptığını söyledi. 2018 yılında ise Erdoğan’ın 36 danışmanı vardı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Tanrıkulu soru önergesinde “Cumhurbaşkanının resmi olarak kaç danışmanı vardır?” diye sordu. Önergeyi cevaplayan Oktay “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatında Cumhurbaşkanı danışmanı unvanlı kadrolarda, 21 kişinin görev yaptığını açıkladı.

CHP’li Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı araçlarından oluşan konvoyun uzunluğuna dair görüntüler gündeme geldiğini ve bu konvoyun nedeninin danışmanlarının tek kişilik makam araçlarından oluştuğuna dair iddiaların basına yansıdığını vurgulayarak Cumhurbaşkanının resmi olarak kaç danışmanı olduğunu, danışmanların hangi kriterlere göre seçilip, ne kadar maaş aldıklarını sordu. Tanrıkulu ayrıca danışmanların hepsine makam aracı verildiği iddiasına da yanıt istedi.

Tanrıkulu’nun sorularına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt verdi. Yanıta göre Cumhurbaşkanlığı Teşkilatında Cumhurbaşkanı danışmanı unvanlı kadrolarda 21 kişi görev yapıyor. Danışmanların maaşları 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 sayılı cetveline göre hesaplanıyor.

Söz konusu cetvele göre Cumhurbaşkanı Danışmanları Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı, Devlet Denetleme Kurulu Üyesi, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Başmüşaviri gibi ek göstergeleri 6.400 veya daha yüksek tespit edilen kurum başkanı ve kurul başkanı unvanlı kadrolarda bulunanlar gibi maaş alıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, danışmanlara makam aracı tesisi iddiasıyla ilgili soruya ise, “Cumhurbaşkanımızın programları kapsamında oluşan konvoylarda Cumhurbaşkanı danışmanları, istisnai ve zorunlu haller haricinde toplu olarak seyahat etmektedirler” yanıtını verdi.

2018 yılında ise Erdoğan’ın 36 danışmanı vardı.