Cumhurbaşkanımızın birçok başdanışmanı var. Bu başdanışmanlar çok geniş bir yelpazeden. Mesela Sayın Erdoğan bir sabah uyandığında, künde nasıl atılır diye merak etse, bu hususu danışabileceği eski bir milli güreşçi bile bu kadronun içinde. Demek ki bir meselenin aslını öğrenmek, herhangi bir konuda bilgi edinmek için hepimizden çok imkâna sahip.
Bu sebeple, gıyabında konuşan Obama’ya Kızılay Genel Kurulu’nda cevap verirken şunları söylediğinde kendisine inanmamız pek doğal:
“ABD’de Sayın Obama’ya hakaretten biri daha geçenlerde üç yıla mahkûm oldu. Almanya’da biri Merkel’e hakaretten iki yıla mahkûm oldu.”
Herhalde Sayın Erdoğan sayın başdanışmanlarına danışmış ve onlardan aldığı en doğru bilgileri bizimle paylaşmıştır diye düşünmemiz kaçınılmaz.
Hele bir de bu başka bir devletin başkanına hitaben söyleniyorsa.
“Hah bak, nasıl da yapıştırdı cevabı” diye ekran başında keyiflenip Sayın Cumhurbaşkanımızla gurur duyuyordum ki birden tadım kaçtı. Bazı kendini bilmezler, Sayın Erdoğan’ın söylediklerine hemen iman etmek yerine şüpheye kapılmışlar. Obama’ya ya da Merkel’e hakaretten kimsenin mahkûm olmadığını yazıp çizmekteler. Meğer, Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiği iki örnekte de hakaret değil, ölüm tehdidi söz konusuymuş.
Ben de bunun üzerine araştırdım ve maalesef Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediklerinin doğru olmadığını fark ettim. Gerçekten de ABD’de hapse atılan kişi hem Obama’yı sosyal medyada ölümle tehdit etmiş hem de Obama’nın ziyaret ettiği bir kütüphanenin kapısına dayanıp ABD Başkanı’nı öldüreceğini söylemiş. Almanya’daki kişi de Merkel’i ölümle tehdit eden suç makinesi bir ırkçı.
Yani Sayın Cumhurbaşkanımızın dediğinin aksine hakaretten yargılanıp mahkûm olmamışlar.
Peki, kim Sayın Erdoğan’a bu yanlış bilgileri verip onu zor durumda bırakan başdanışman?
Yardımcı olmak için bulabildiğim bazı ipuçlarını sunayım.
Mesela Gezi döneminde, Cumhurbaşkanı, Occupy Wall Street eylemlerinde, 17 kişinin öldürüldüğünü söylemişti. Yalanlanması üç saniye kadar vakit aldı.
Dolmabahçe camiinde bira içildiğini söyledi. Yalandı.
Kabataş’ta belediye başkanının gelini tacize uğradı dedi. Yalandı.
Amerika’yı Müslümanların keşfettiğini ve Küba’ya cami yaptıklarını ileri sürdü.
Doğru değildi.
Bakınız, Sayın Erdoğan herkesi kendi gibi bilen, insanların söylediklerine kolay inanan biri. Cemaatin senelerce kendisini nasıl kandırdığını “ne istediler de vermedik” diye isyan ederek açıklamasından belli.
Lütfen Sayın Cumhurbaşkanımızı sürekli kandırarak ona gerçeğe aykırı beyanlar verdirten kişi ya da kişiler artık tespit edilsin. Onun, insanlara kolay inanan tabiatından faydalanan odaklar ortaya çıkartılsın.
Kim bu Sayın Erdoğan’ı zor durumda bırakan başdanışmanlar? Kim ya da kimler Cumhurbaşkanı’na olmayan şeyleri olmuş gibi anlatanlar?
Bu artık bir milli güvenlik sorunudur. Erdoğan büyük bir komployla karşı karşıya. Kendisini gerçeğe aykırı bilgilerle yanıltan bir çete var. Bu çete çökertilmelidir.
Buradan bütün yetkilileri Sayın Erdoğan’ın iyi niyetini istismar ederek memleketimizin itibarıyla oynamaya çalışan bu şer cephesine karşı mücadeleye çağırıyorum.
Cumhurbaşkanımızı, ona bu tuhaf açıklamaları yaptıranlara yedirtmeyiz.