Cuma, Haziran 21, 2024

Erdoğan’ı bir gün ‘korumanın’ maliyeti 6,7 milyon TL!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘koruma maliyeti’ yılın ilk üç ayında 616 milyon TL oldu. Erdoğan’ın günlük koruma masrafı ise 6,7 milyon TL’ye denk geliyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Erdoğan’ın korumak için yeni bir harcama rekoruna imza atıldı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) verilerine göre, bu yılın ilk üç ayında Erdoğan’ın korumalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, 616 milyon 186 bin TL harcadı.

Sadece ocak, şubat mart ayları arasında yapılan harcama ise günlük 6,7 milyon TL’ye geliyor. Bu para da güncel asgari ücret veya en düşük emekli maaşı ile karşılaştırıldığında ortaya daha çarpıcı bir sonuç çıkıyor.

Buna göre, koruma ordusu için yılın ilk üç ayında harcanan para 61 bin 618 emeklinin bir aylık maaşına denk geliyor. Ayrıca bu para 36 bin 246 asgari ücretlinin de bir aylık maaşına denk.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı korumaları için yapılan harcama, Emniyet’in İstihbarat Daire Başkanlığı, Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı gibi birçok birimini de geride bıraktı.

Her yıl katlanıyor

Koruma giderlerinin yıllara göre dağılımı:

* 2020: 263,1 milyon TL 
* 2021: 306 milyon TL
* 2022: 526,1 milyon TL
* 2023: 1 milyar 77 milyon TL

Ailesini de koruyorlar

Erdoğan’ın yüzlerce araçlık konvoyu hep gündemde oldu. Erdoğan’ın konvoyunu helikopterler de korurken, gezdiği şehirlerde hayat ve trafik kilitlendi, yurttaşlar saatlerce trafikte bekletildi.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı’nın görev tanımı ise şu şekilde ifade ediliyor:

“Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın koruma hizmetlerinden sorumludur. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla görevlidir.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER