Manisa’da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Rejim sorunu bu ülkenin 1923’te bitti. Bizim şu anda yönetim sistemiyle sorunumuz var. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık bunları birleştiriyoruz güçlü bir yürütme organı oluşturuyoruz. Ama bunlar anlamaz. Bunlara beş tane koyun ver kaybedip gelirler” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Biz bugüne kadar beşer planında hiçbir gücün önünde eğilmedik. Sadece Allah’ın huzurunda eğiliriz. Bundan sonraki süreçte de sizlerle beraber el ele, dimdik bu yürüyüşümüzü devam ettireceğiz.

Manisa, 15 yılda 18 milyar liralık yatırımla yepyeni bir çehreye kavuştu. İstanbul-İzmir otoyolu aynı zamanda bir Manisa projesidir. Yaklaşık 6,5 milyar dolarlık proje etap etap hizmete girmeye başladı. Bunlar 16 Nisan’ın öncü haberleridir. İstanbul-İzmir 3 saat. Arabana atlayacaksın 3 saatte İstanbul’dan İzmir’e, Manisa’dan ulaşacaksın. Bugünler yaklaştı. Ankara-Afyon-Uşak-Manisa-İzmir hızlı tren hattı inşa ediliyor. Bu hat devreye girdiğinde Ankara-Manisa arası 3 saatin de altına düşüyor.

Manisa her dönemde bu coğrafyanın üreten ölü, savaşan kolu, düşünen beyni olmuştur. Şehrimizin terörle mücadelede 21 şehidi var. Son El Bab operasyonunda da 3 gazisi var. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Dün Osmanlı’ya şehzade yetiştiren Manisa, Cumhuriyet döneminde tarihiyle, ticaretiyle ülkemizin gelişmesine en büyük katkıları vermiştir. Türkiye, 16 Nisan’da sandığa gidecek ve önemli bir tercihte bulunacak. Ana muhalefet ve onun malum takıntıları ‘Bunlar rejim değiştirecek’ diyor. Rejim sorunu 1923’te bitti. Bizim şu anda yönetim sistemiyle sorunumuz var. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık bunları birleştiriyoruz; güçlü bir yürütme organı oluşturuyoruz. Bunlara 5 koyun ver kaybedip gelirler.

14 yıldır Türkiye nereden nereye geldi. Cumhuriyet tarihi boyunca 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı. Biz 14 senede 18 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Yol medeniyettir. 25 havalimanımız vardı, şimdi 59 havalimanımız var. İşte 16 Nisan’da evet bunların devamı demektir. Evet demek yüksek hızlı tren demektir, evet demek bölünmüş yol, evet demek havalimanı demektir. Bunlar medeniyet nedir anlamazlar. Şurada Beydağı Barajı’nı yaptık birileri bizle dalga geçti. Ödemiş Ovası’nı sulamaya başladık. Evet demek bu demektir işte.

CHP, ‘Meclis’i kaldıracaklar’ diyor. Yalan konuşma, doğru konuş. Tam tersine Meclis’in denetim gücünü artırıyoruz. Cumhuriyetimizi daha güçlü bir demokrasiyle, yönetimle taçlandırıyoruz. Biz bu milletin sevdalısıyız. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş tünel yaptık. Bitmedi, ‘Denizin altından da gideriz’ dedik.”