Marmara Üniversitesi’ndeki temel atma töreninde NATO tartışmalarına değindi. Erdoğan, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Macron’a, “Sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi’ndeki temel atma töreninde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Ülkemizdeki üniversitesi sayısını 76’dan 207’e çıkardık. Türkiye’deki üniversitelerimizi dünya çapında bir yükseköğretim kurumu haline getirmek hocalarımıza bağlıdır.

Eğitim-öğretime yapılan yatırımların neticesini almak zaman ister. Bunun için üniversite hocalarının ufkunun genişlemesini sağlamalıyız. Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen her görevi yerine getireceğimizin bilinmesini istiyorum. Ama bilinmesini istiyorum ki iş hocalarımızda. Mezunu olmaktan iftihar ettiğim Marmara Üniversitesi’nin de bu atılımda öncü olacağına inanıyorum. ,

Ülkemizde yıllarca doğu-batı tartışması üretilmiş, bunların birbirinin karşıtı olduğu söylenmiştir. Hayata tek bir medeniyet yani sadece Batı medeniyeti penceresinden bakanlar için bu yaklaşım anlamsız. Batı medeniyetine dahil olmamız için dinimizi değiştirmemiz gerektiğini dair tartışmaların yapıldığı dönemler olmuştur. Milletin inancı bazı çevreler tarafından en büyük engel olarak görülmüştür.

Son 15 yılda farklı bir kulvara girildi. Bu değişimin Türkiye’yi nereden nereye taşıdığı söyleniyor. Hedeflerimize doğru adım adım ilerliyoruz. Artık kendisine inanan, tuzakları bozan bir Türkiye var.

NATO TARTIŞMALARI

Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanları görüyorum. NATO tartışmaları var. Daha oraya gitmeden birileri konuşmaya başlamış. Bunların içinde Fransa Cumhurbaşkanı’nın düşünceleri var. Bu içinde hastalıklı anlayışın örneklerinden biri. Sayın Macron önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Sen bir defa NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibeleri yerine getir.”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti