Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizi arttırmanın kuru da enflasyonu da olumsuz etkilediğini belirterek Merkez Bankası’na; “Koridordan vazgeç, faizi artırma” mesajı verdi.

Sabah Gazetesi’nden Erdal Şafak’ın haberine göre Erdoğan Doğu Afrika’dan dönüş turunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın gazetecilerin verdiği sorulara yanıtları şu şekilde:

Merkez Bankası, faizi artırdı ama dolar yükselişini sürdürdü. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu konuda görüşümü öteden beri söylüyorum:
Faizi artırmak, kuru da enflasyonu da olumsuz istikamette etkiler. Hatta ben özellikle faizde, taban-tavan meselesinin dahi kaldırılmasını, sadece politika faizinin kalmasını savunan birisiyim. Faizle işsizliği azaltamazsınız.
Niye? Çünkü girişimci yatırım yapamayacaktır.
Bankalar kalkıp da, faizler yükseldi diye girişimciye kredi mi verecek? Hayır.
Girişimci, müteşebbis, yüksek faizle zaten kalkıp yatırım yapamaz ki.

Peki TL’yi döviz baskısından nasıl kurtaracağız?

Hep söylüyorum, faizle enflasyon doğru orantılıdır. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir.
Enflasyonun nedenini başka yerlerde aramayın.
Yok domates yok biber, hepsi hikâye. Bu işin ana sebebi faizdir. Kur baskısından kurtulmak için yerli paraya geçmek şart. Bakın Rusya ile bu konuda anlaştık. Keza, Çin ve İran’la da öyle. Şu anda bunlar buna zaten geçecekler. Avrupa’daki ülkelerde de yerli paraya geçme eğilimi başladı.
İngiltere’nin bu noktaya gelmesi zaten bundandır. Biz Rusya ile ilişkilerde yerli paraya girer de bunu yaparsak, TL’yi kur baskısından kurtarmış olacağız.

Çin, dolara karşı altın borsalarını kurdu. Rusya da niyetli, İran da. Küresel sistemde değişiklik…

Çin ve Rusya dünya ekonomisinde sıradan bir yere sahip değil. Bunlar şimdi şunu söylüyor:
“Benim paramı niye başkası belirlesin?
Ben kendi paramı kendim belirlemeliyim.” Bana göre de altın, bu işte en belirleyici unsurdur.
Hatırlarsanız ilk zamanlarda ben dövizinizi altın ve TL’ye çevirin çağrısı yaptım. Bana bir arkadaşım geldi, “Bu, cari açığımızı artırır” dedi. Niye? Biz dışarıdan altın alıyormuşuz da o yüzden artırırmış. Bana bunu diyen arkadaşın kavrayamadığı şey şu: Altını alsan bile o bir değer olarak sende kalıyor, sen o gelen altını bir yerlerde değerlendirme yoluna gitmiyorsun, tam aksine döviz benzeri sarmaldan kurtarsın diyorsun. Dolayısıyla Rusya, Çin gibi ülkelerin kur baskısından kurtulmak için bir çare arayışında olmaları son derece normal.