Cumartesi, Haziran 15, 2024

Erdoğan’dan Kobani Davası açıklaması: Memnuniyet duyuyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kobani Davası’yla ilgili ilk kez konuştu.

Dört gün önce, aralarında eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 108 kişinin yargılandığı ‘Kobani Davası’nın 83’üncü celsesinde karar açıklanmıştı.

72’si firari, 18’i tutuklu ve 18’i de tutuksuz olmak üzere 108 kişinin yargılandığı davada, tutuklu bulunan beş kişiye hapis cezalarıyla birlikte tahliye, 12 kişiye beraat kararı verilmişti. 13 kişinin tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

Selahattin Demirtaş dahil 36 sanık hakkında, Yasin Börü dahil altı kişinin ölümü ve diğer yaralanmalara ilişkin beraat kararı verilmişti.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ’26’ncı Dönem Adli Yargı ve 16’ncı Dönem İdari Yargı Kura Töreni’nde konuştu.

Kobani davasıyla ilgili ilk kez konuşan Erdoğan şunları söyledi:

  • İsyan girişiminden 10 yıl sonra, geç de olsa hakkın yerini bulduğunu görüyor, bundan da mağdurlar ve demokrasimiz adına memnuniyet duyuyoruz.
  • 6-8 Ekim hadisesi asla bir protesto gösterisi değil, 37 insanımızın vahşice öldürüldüğü bir terör kalkışmasıdır.
  • Suriye’deki gelişmeleri bahane eden bölücü örgüt unsurları doğrudan devletimizin bekasını hedef alan bir isyan girişiminde bulunmuştur.
  • Bu isyan girişiminde 37 insanımız şehir eşkıyaları tarafından katledilmiştir. Bölücü canilerin katlettiği insanlar arasında ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtan 16 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşları da vardır.

Ne olmuştu?

IŞİD, 2014’te Suriye’de PYD kontrolündeki Kobani kentine karşı hareket başlatmış ve kenti kuşatma altına almıştı. Bu sırada ‘çözüm süreci’nin de devam ettiği Türkiye’de, Kobani’ye destek eylemleri yapılmaya başlanmıştı.

Konuyu kamuoyunda sık sık dile getiren HDP’li siyasetçiler, hükümetten Türkiye üzerinden Kobani’ye koridor açılmasını talep etmişti. Talebin kabul görmemesi üzerine HDP, 6 Ekim’de halkı sokağa çağırmıştı.

Çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’da çıkan eylemlere kolluk kuvvetleri sert bir şekilde müdahale etti. Üç gün süren protestolarda 37 kişi yaşamını yitirdi.

İktidar ilerleyen yıllarda protestolar için HDP’yi hedef almış, HDP ise ölen ve yaralananların çoğunun protestocu olduğuna dikkat çekmişti. Nitekim dava hakkında 2020 sonunda hazırlanan iddianame 2021’de kabul edilmişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER