Perşembe, Mayıs 30, 2024

Erdoğan’dan Irak’a 12 yıl sonra ilk ziyaret: Masada neler var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 2012’de gittiği Irak’a 12 yıl sonra ilk kez ziyaret düzenleyecek. Erdoğan’ın ilk durağı Bağdat, ikinci durağı ise Erbil olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Irak’a ziyarette bulunacak. Günübirlik ziyaretin ilk durağı başkent Bağdat, ikinci durağı ise Erbil olacak. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın aktardığına göre, 12 yıl sonra yapılacak kritik ziyaretin ana gündem maddesi, terörle mücadelede iş birliği.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Erdoğan, Bağdat’a ilk olarak Iraklı mevkidaşı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya Sudani ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat temaslarının ardından Erbil’e gelecek ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile bir araya gelecek.

İstanbul’da Moritanya Dışişleri Bakanı Muhammed Salim Vild Merzuk ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Fidan, ziyaret kapsamında 20’den fazla anlaşma yapılacağını dile getirdi. Fidan, şu açıklamalarda bulundu:

“Cumhurbaşkanımızın ziyareti esnasında 20’dan fazla anlaşmanın imzalanması için ön mutabakatları tamamlamış durumdayız. Seyahat iki ayaklı olacak Bağdat ve Erbil ayağı var. Bağdat’ta Cumhurbaşkanımız hükümet başkanı ile bir araya gelip bir çalışma toplantısı yemeği olacak. Daha sonra anlaşmalar imzalanacak. Kendisi ayrıca Irak Cumhurbaşkanı ile bir araya gelecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinde İsrail’in Gazze’ye saldırılarının da ele alınacağını bildiren Fidan, Bağdat hükümetiyle Gazze konusunda aynı hassasiyetleri paylaştıklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Irak ziyaretine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Irak ziyaretimiz aslında ertelenen bir ziyaretti. Seçim sonrası diye planladık ve şimdi seçim de bitti ve Irak’a olan bu ziyaretimizi inşallah gerçekleştireceğiz. Günübirlik bir ziyaret. Önce Bağdat, Bağdat’taki Sayın Cumhurbaşkanı’yla ve Başbakan’la yapacağımız görüşmelerden sonra oradan bir de Erbil ziyareti gerçekleşeceğiz. Erbil’de de Kuzey Irak sorunlarını, aynı zamanda merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşme fırsatımız olacak.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER