Pazartesi, Mayıs 23, 2022

Erdoğan’dan IKBY referandumu açıklaması: Ekonomik seçeneklerden askeri seçeneklere kadar tüm ihtimaller masada

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde dün yapılan referanduma ilişkin sert ifadeler kullanan Erdoğan, “Neymiş yüzde 90-92 ile onaylanmış. Yahu bunun bir kıymeti harbiyesi var mı? Senin bağımsızlığını kim kabul edecek? Dünya İsrail’den ibaret değil ki. Bunlar sadece biz yaptık oldu demek istiyorlar. Olmayacak. Yaptırımlarımızı uygulamaya başlayınca ortada kalacaksın” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasının öne çıkan bölümleri şöyle:

Üniversitelerimizden tek bir talebimiz var. Bilim üretmeye daha fazla katkı sunmalarını istiyorum.

Şimdi burada YÖK’e iki yeni hedef koymak istiyorum.

Bunlardan ilki öğretmen yetiştiren programlarının geliştirilmesidir.

Bunun yanında müfredattan ders kitaplarına, ilköğretimden, orta ve yüksek eğitime kadar sınav sistemlerinin düzenlenmesi. Öğretmen kalitemizin geliştirilmesi için çalışmalara ihtiyacımız var.

DERS KİTAPLARININ İÇERİKLERİ KONUSUNDA GİDEREK DAHA FAZLA ŞİKAYET GELMEYE BAŞLADI

Hep ifade ettiğim gibi 15 yılda çok büyük reformlara imza attık. Bu bir özeleştiridir aynı zamanda. İki alanda arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Bunlar eğitim öğretimdir ve kültürdür. Eğitim-öğretim nesillerin mimarlığıdır, eğitim-öğretim kurumları da nesillerin tasarlandığı ve inşa edildiği yerlerdir. Böylesine önemli bir konuda en küçük bir ihmale aksaklığa, yanlışlığa tahammülümüz olamaz. Mesela son günlerde şahsıma ders kitaplarının içerikleri konusunda giderek daha fazla şikayet gelmeye başladı. Tabi ben bu şikayetleri ilgili arkadaşlarımla, başta hükümetimizin yetkilileri olmak üzere zaman zaman YÖK Başkanımla bunları paylaşıyorum.

Çocuklarımızı TEOG gibi sınavların eziyetinden kurtarmalıyız.

En iyi okul evladımızın evine en yakın okuldur. Bu benim şu an ortaya attığım iddiadır.

Üniversitelerimizde geçmiş dönemlere kıyasla terör eylemleri ciddi manada azaldı.

Öğretmenlere kurada Güneydoğu, Doğu, Doğu Karadeniz’den bir il çıktı. Gitmezlik yok.

Sınavda Milli Eğitim Müfredatı’nın dışından sorular çıkıyor. Böyle şey olur mu?

Kültür konusundaki kuraklığımızın emarelerini medyadan akademiye, edebiyattan plastik sanatlara kadar her alanda görüyoruz.

Doğu-Batı Almanya ayrışmasında 600 bin memur görevden alınmıştı. Kimse onları gündeme getirmiyor.

IKBY REFERANDUM SONUCU

Bir süredir yeni bir krizle daha karşı karşıyayız. IKBY’deki bağımsızlık referandumu… Neymiş yüzde 90-92 ile onaylanmış. Yahu bunun bir kıymeti harbiyesi var mı? İsrail dışında bu girişimi destekleyen hiçbir ülke ve uluslararası kuruluş yok. Senin bağımsızlığını kim kabul edecek? İsrail. Dünya İsrail’den ibaret değil ki. Bunlar sadece biz yaptık oldu demek istiyorlar. Olmayacak. Yaptırımlarımızı uygulamaya başlayınca ortada kalacaksın. Vanayı kapadığımız anda iş bitti. Başbakanlığım döneminde memurlarının maaşını ödesin diye 1.5 milyar dolar kredi verdik. Açıkçası biz Barzani’nin son ana kadar böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk. Demek ki yanılmışız. Daha sandıklar açılmadan kutlamayı PKK’lılar yapıyorsa orada masumiyet de meşruiyet de yoktur. Kendilerine devlet kurulacağını sananlar, işleri bitirilince kaldırılıp bir köşeye atılacaklarını unutmamalıdır. Gelin kendinizi kullandırmayın. Bugün sizi kışkırtanlar yarın çekip gidecekler.  İsrail bayraklarının orada dalgalanması sizi kurtarmaz. Ekonomik seçeneklerden askeri seçeneklere kadar tüm ihtimaller masadadır.

Erdoğan konuşmasında referanduma katılım oranının da, çıkan sonuçların da şaibeli olduğunu iddia etti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
46,744TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER