Erdoğan’dan Fatih Portakal’a: Haddini bilmezsen patlatırlar enseni

Konya’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren kazasına ilişkin soruşturmayı yakından takip ettiğini söyledi. 

Erdoğan, “Kazayla ilgili adli ve idari soruşturma sürüyor. Kazada sorumluluğu bulunanların tamamından yasalar içinde hesabının sorulacağından emin olunuz. Bir daha benzer sıkıntıların yaşanmaması için gereken her türlü tedbir alınacaktır” diye konuştu.

Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Yaklaşık 500 kilometrelik sınır hattı boyunca, özellikle de ABD askerlerine asla zarar vermeyecek şekilde kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Yatırım bedeli 1.4 milyar TL olan 99 projenin toplu açılış törenini gerçekleştiriyoruz.

Geçtiğimiz hafta hükümetimizin ikinci 100 günlük hedeflerini açıkladık. Bunlardan biri Konya Yüksek Hızlı Tren Garı’nın hizmete sunulması. Diğeri de Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Meram Belediyesi tren ihalesinin yapılmasıydı. Ankara-Konya arasındaki yolculuklar daha konforlu olacak.

Ankara’daki YHT kazasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Hiçbir istisna olmaksızın kazada sorumluluğu bulunanların tamamından hesabının sorulacağından emin olunuz. Bir daha yaşanmaması için gereken tedbirleri alacağız.

Bir ülkeye, bir millete sevginin ölçüsü yapılan hizmetlerdir, lafla bu işler olmaz. Gece-gündüz milletimizin emrinde çalışıyoruz. Batı ülkelerindeki sefahat görüntüsü altındaki sefaleti görüyoruz.

Konya’ya 16 yılda yaptığımız yatırım 48.5 katrilyon. Bay Kemal ne yaptın bu ülkede onu söyle? SSK’da genel müdürlük yaptın bütün hastanelerimiz rezaletti. Sağlam giren hasta çıkardı.

Kazdıkları kuyulara teröristleri gömüyoruz. Sayın Trump’la konuştuk, Fırat’ın doğusuna bu teröristlerin gitmesi lazım yoksa biz göndereceğiz. Terör koridoruyla bizi rahatsız ediyorlar. Madem ki ABD ile stratejik ortağız, gereğini yapmamız lazım.

Ne yaparlarsa yapsınlar, biz hedeflerimize doğru yürümekten vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Ülkemizin bu kararlı ve vakur tavrını gördükçe kudurduklarını biliyoruz.

“BİR DAHA ÇÖZÜM SÜRECİ FALAN BEKLEMEYİN”

Gezi dediler, 10-12 tane ağaç bir yerden sökülüp bir yere taşınacak kıyamet koptu. Bezmialem camiine bira şişeleriyle girdiler. Sonunda bu Gezicileri derdest ettik. 15 Temmuz’da darbecileri de derdest ettik. Bu millete kimse bedel ödetemeyecek.

Bir daha çözüm süreci falan beklemeyin, geçti o iş. Tüm terör örgütleriyle başlattıkları canlı bomba saldırıları, silahlı eylemlerle büyük şehirleri esir almaya çalıştılar.

Bu arada Bay Kemal sokağa çağırıyor. Birileri çıkmış Portakal mıdır mandalina mıdır nedir, sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni. Bu ülkede benim milletimin onuruyla oynanmaz, hesabı ağır olur.

“SURİYELİLERİN YAKLAŞIK 4 MİLYONU ÜLKEMİZDE YAŞIYOR”

Ekonomi silahını üzerimize yönelttiler. Kur-faiz-enflasyon sarmalına sokmak istediler o da tutmadı. Ekonominin gerçek durumu oturuyor, oturacak.

Suriye’de ülkeyi yönetenlerin basiretsizliği sebebiyle 1 milyon masum insanın hayatına mal oldu. Bu Esed 1 milyon insanı katletti. Biz üzerimize düşen görevi yapalım. Suriyelilerden yaklaşık 4 milyonu ülkemizde yaşıyor. Suriye’de Türkiye’nin güvenlik altına aldığı bölgedeki insanlar huzur içinde hayatını sürdürüyor.

DEAŞ bahanesiyle Suriye’ye gelen güçler hala varlıklarını sürdürüyor. Biz sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoruna izin vermeyeceğiz. 3 ayrı operasyonla bunu icra ettik. Diğer bölgelerde bu oyunu büyük ölçüde bozduk. Sıra Fırat’ın doğusuna geldi.

Geçtiğimiz hafta Fırat’ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Yaptık mı? Yaptık. Sayın Trump ile de bunları görüştük. Kendileri de olumlu cevapları verdiler. Şimdi bunların da takipçisiyiz. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelene kadar Suriye topraklarını karış karış tarayacağız.

Yaklaşık 500 kilometrelik sınır hattı boyunca, özellikle de ABD askerlerine asla zarar vermeyecek şekilde kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz.

Kahraman ordumuz hazırlıklarını ve planlarını tamamlamış durumda. Bir gece ansızın gelebiliriz. Her an teröristlerin tepesine çökebiliriz. Teröristler güya bize karşı tedbir alıp tünel kazıyorlarmış. Ne yaparlarsa yapsınlar askerlerimiz geldiğinde hepsi o çukurlara gömülmekten kurtulamayacak.