Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin iç siyasete malzeme olmamalı” diyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a “Yazıklar olsun, gereği yapılacak” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlker Başbuğ’un “Afrin operasyonu siyaset malzemesi yapılmasın” açıklamalarına tepki gösterdi.

‘ONUN HADDİNE Mİ?’

NTV’nin aktardığına göre Erdoğan’ın ifadeleri şöyle:

“Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanı’ndan, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Afrin’i siyasete malzeme edenler Başbuğ’un yanındakiler. Yazıklar olsun, gereği yapılacak.”

‘YUNANLILAR GENE ŞAŞIRDI’

Kardak kayalıkları açıklarında Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında gerginlik yaşandığı öne sürüldü. Türk botunun Yunan botuna çarptığı ifade edilen olay hakkında konuşan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yunanlılar gene şaşırdı maalesef. Yunan botlarının Kardak’a bu tür geliş gidişleri oldu. Biz başından itibaren Yunan tarafına, ‘Bu tür şeyleri yapmayın, etmeyin. Bizi sıkıntıya da sokmayın. Bu it dalaşını artık havada da bırakalım, denizde de bırakalım’ dedik. Bırakılmayınca da askerimiz görevini yapıyor. Yine dün gece böyle bir şey oldu. Herhangi bir sıkıntı yaşanmadan iş bitirildi.”