Erdoğan, ‘Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor-kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Önce sen kendine bir bak. Bu bir vak’a, kontrolden geçmesi lazım’ dedi. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım tehditlerine de değinen Erdoğan, ” Yaptırımın neyse geç kalma. Biz sizden F-35 için adım attık, paramızı ödedik, siz F-35’lerimizi vermediniz. ‘S-400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, biz Türkiye’yiz Türkiye.” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Malatya 7. Olağan İl Kongresi’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor-kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Önce sen kendine bir bak. Dün Kayseri’de de söyledim. Bu bir vak’a, kontrolden geçmesi lazım.

Bir de Hollanda’da bir milletvekili müsveddesi var. Kalkmış bizimle ilgili bir şeyler yapıyor. Bir defa haddini bil. Haddini bil, kiminle yol yürüdüğünü hiç hesap ettin mi? Haddini bileceksin.

(Wilders’in paylaşımı ile ilgili) Hollanda’da bir milletvekili müsveddesi var, Haddini bil. Faşizm bizim kitabımızda yok, faşizm sizin kitabınızda var. Faşizmi Almanya’da yaşadık, İtalya’da yaşadık, siz onlarla beraber yol yürüdünüz

Şu anda 4 milyon göçmeni topraklarımızda biz beslemiyor muyuz? Biz barındırmıyor muyuz? Suriye’de 4 milyon civarında insanın hepsine sahip çıktık. Şimdi orada briket evler yapıyoruz. İdlib’de evsiz kalan kardeşlerimizi oralara yerleştirmenin gayreti içerisindeyiz.

Bazı Amerikalılar İlham kardeşimi arıyor, ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Yeri gelirse Türkiye’ye yaptırım uygularız’ diyorlar. Siz kiminle dans ettiğinizin farkında değilsiniz. Yaptırımın neyse geç kalma. Biz sizden F-35 için adım attık, paramızı ödedik, siz F-35’lerimizi vermediniz. ‘S-400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, biz Türkiye’yiz Türkiye.