Cumartesi, Haziran 15, 2024

Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa birincisi olduğu servet eşitsizliğinden ‘dem vurdu’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Günümüzde servet eşitsizliği dünyada en yüksek seviyesine çıktı. Dünyadaki en zengin yüzde 1’lik kesim, toplam küresel servetin neredeyse yarısına sahip” dedi.

Erdoğan ‘kaymak tabaka’nın servetinden ‘dem vursa’ da Türkiye’de en zengin yüzde 1’lik kesim ülkedeki servetin yüzde 40’ını alıyor. Türkiye bu kritere göre Avrupa’da servet dağılımı adaletsizliği ilk sırada yer alıyor.

Euronews Türkçe’nin İsviçreli Credit Suisse ve UBS bankalarından derlediği habere göre Türkiye’de servet dağılımı oldukça adaletsiz.

Bunun birçok göstergesi var. İlki servet dağılımı eşitsizliği gini katsayısı. 0 mutlak eşitliği gösterirken bu sayı büyüdükçe eşitsizlik artıyor.

Türkiye, bu kriterde de 34 Avrupa ülkesi içinde üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin katsayısı 80,2. İlk sıradaki İsveç’te bu oran 87,4 iken ikinci sıradaki Letonya’da 80,4.

Yani genel eşitsizlikte üçüncü, en zenginlerin servet büyüklüğünde de birinci sıradayız.

‘Kapitalist sistemin dertlerimize derman olmayacağını kabul etmek zorundayız’

Bugün İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda ‘Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, özetle şunları dedi:

  • Şu an dünyada mazlumu koruyacak, zalimi durduracak, zulmün önüne geçecek bir kurumsal mekanizma yoktur.
  • Küresel sistemin tüm unsurlarıyla günümüzün gerçeklerine göre yeniden dizayn edilmesi gerektiğini söylüyoruz.
  • Daha dengeli, daha adilane, daha kuşatıcı bir sistemin ihdası için hep beraber ele ele vermeliyiz.
  • Günümüzde servet eşitsizliği dünyada en yüksek seviyesine çıktı. Dünyadaki en zengin yüzde 1’lik kesim, toplam küresel servetin neredeyse yarısına sahip.
  • Zayıfı daha zayıflatan, fakiri daha da fakirleştiren, zalimi güçlendiren bu (kapitalist) sistemin dertlerimize derman olmayacağını kabul etmek zorundayız.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER