Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörist olmayan için Olağanüstü Hal yok hükmündedir. Terörle mücadelenin gerektirdiği kadar bu uygulama devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Kurulunda konuştu.

Türkiye’nin 2016 yılında yeni bir atılıma girdiğini fakat bu süreçte 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu darbe girişimini başlatanlar karşılarında kadını erkeği yaşlısı genciyle kıyama kalkmış koskoca bir milleti buldular. Darbenin bastırılmasıyla birlikte tüm gücümüzle FETO terör örgütünün üzerine gittik. Kamu kuruluşlarında, iş dünyasında, sivil toplum örgütlerinde, siyasette tespit edilebilen ne kadar FETO mensubu varsa hepsinden de hesap sormaya başladık. Şu an bir temizlik harekatı yapıyoruz” diye konuştu.

“HERHANGİ BİR TACİZ OLURSA KİMSEYLE GÖRÜŞMEYİZ KARARIMIZI KENDİMİZ VERİRİZ”

Suriye’den Türkiye’ye yönelik tehditleri bertaraf etmek amacıyla Fırat Kalkanı harekatının başlatıldığını belirten Erdoğan, şöyle anlattı:

“Önce Cerablus’u DEAŞ’tan temizledik, ardından El Rai, Dabık, El Bab’a girdik ve buraları DEAŞ’tan temizledik. Şimdi ise gerek Amerika gerek Rusya ile yaptığımız görüşmeler neticesinde gelinen bir nokta var, bu nokta bir yerde bizim için izleme noktasıdır. Rakka’da DEAŞ terör örgütü var. Şu anda ABD iki terör örgütüyle, bunun birisi siyasi ayak, birisi eylem ayağı. Yani PYD- YPG. ‘Ben YPG ile Rakka’yı halledeceğim’. ‘Peki, halledeceksen, buyurun hallet’ dedik, ‘hayırlı olsun’. ‘Ama şunu da bilmenizi istiyoruz’ dedik. ‘Eğer Suriye’nin kuzeyinden ülkemize herhangi bir taciz olacak olursa, o zaman kimseyle bu konuları görüşmeyiz kararımızı kendimiz veririz. Nasıl Cerablus’ta, Rai’de, Bab’da göbeğimizi kestik, adımımızı attıysak, bundan sonra da adımı atarız’ dedik.

 

“SİZE NE YAPILDI Kİ HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ VERİYORSUNUZ?”

Gezi olaylarının dördüncü yıldönümü olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gezi’ye ilişkin attığı tweet’i şu sözlerle eleştirdi:

“Türkiye’de ana muhalefetin başındaki zat tweet atıyor. Ne diyor o tweet’te, ‘Dördüncü yıldönümünü kutladığımız Gezi olaylarında hak ve özgürlük mücadelesi verenleri minnetle anıyorum’ diyor. Bu nasıl hak ve özgürlük mücadelesi ya hu? Bir şehri yakacaksınız, yıkacaksınız, polislerimizi şehit edeceksiniz, cam çerçeve her şeyi indireceksiniz ve buna hak ve özgürlük mücadelesi diyeceksiniz. Size ne yapıldı ki hak ve özgürlük mücadelesini veriyorsunuz. Hak ve özgürlük mücadelesini vermek Yeşilköy havalimanından kaçarak Bakırköy Belediye Başkanının evine sığınmak mıdır?

 

“OHAL TERÖRLE MÜCADELENİN GEREKTİRDİĞİ KADAR DEVAM EDECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Olağanüstü Hal uygulamasının sadece terörle mücadele için var olduğunu belirterek, “Herkes görüyor ve biliyor ki Olağanüstü Hal sadece terörle mücadele için vardır. Bugüne kadar hangi işadamımızın hangi vatandaşımızın herhangi bir işi, gücü, hakkı, hukuku Olağanüstü Hal’den dolayı zarar görmüştür bunu bilelim. İnsanlarımızın günlük hayatında aksayan, onları rahatsız eden herhangi bir şey var mı? Terörist olmayan için Olağanüstü Hal yok hükmündedir. Terörle mücadelenin gerektirdiği kadar bu uygulama devam edecektir” diye konuştu.