Cumhurbaşkanı Erdoğan “Salgının zirve dönemini geride bıraktık. Biraz daha gayret ve fedakarlıkla bu sayıları sıfıra yaklaştırmalıyız” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Salgının zirve dönemini geride bıraktık. Biraz daha gayret ve fedakarlıkla bu sayıları sıfıra yaklaştırmalıyız.

Dünyanın rekorlar kırdığı bir dönemi biz gayet kontrollü ve sakin bir şekilde geçiriyoruz. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığını görüyoruz, sağlam alt yapımız sayesinde kolayca salgının üstesinden geliyoruz. Tablonun sürmesi ve daha iyiye gitmesi için halkımızdan ricam dikkat etmeye devam etmeleridir.

Türkiye’nin yükselişi kimsenin engelleyemeyeceği bir ivmeye yaklaşmıştır.

Ekonomide toparlanma ve yeni atılım için gereken her türlü adımı atıyoruz.

Hala süren bazı kısıtlamaları bir müddet daha ödememiz gereken bedeller olarak görmeliyiz.

Ülkemizdeki her kesimi yeni döneme hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Kimi sektörlerde ülkemize karşı uygulanan çifte standart, önümüzde aydınlık bir gelecek olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Baro yönetimleriyle ilgili kanun değişikliğinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Sanayide, tarımda, ihracatta yaşanan olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Ekonomide açıklanan her veri bir kıpırdanışı haber veriyor. Turizm sektörümüzün de en kısa sürede beklediği çıtayı yakalayacağına inanıyorum.

Artık bu bölgede Türkiye’nin içinde yer almadığı, destek sağlamadığı hiçbir projenin yürüme şansının olmadığının kabul edildiğini umuyoruz. Yapıcı diplomasiyi işletme gayreti içerisindeyiz.

Suriye’de Libya’da bizim ve dostlarımız için ortaya koyduğumuz iradenin salgın döneminde sürmesini sağladık, hedefimize ulaşana kadar sürdüreceğiz. Türkiye’nin destek sağlamadığı hiçbir projenin yürüme şansı olmadığının kabul edildiğini umuyoruz.

Dünya 5’ten büyüktür itirazımızı her platformda tekrarlayacağız. Türkiye’ye yakışan tavır neyse bedelini göze alarak sergilemeye inanıyoruz. Ecdadın asırlardır yerine getirdiği bu görevi biz de yürüteceğiz son nefesimize kadar.

AYASOFYA

Son günlerde Ayasofya’nın statüsü konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Ayasofya’nın cami olarak hizmet vermeye başlaması hepimizi sevindirdi. Ayasofya kiliseden değil, müzeden camiye dönüştürdü. Bunun altını çizmek istiyorum.

İstanbul’un fethinden utanmak bu topraklarda yaşayan hiç kimsenin hissiyatı olamaz.  Demek ki bunların maksadı kültürel mirası savunmak değil, Türk ve İslam düşmanlığına kılıf bulmaktır. Hiç kimse merak etmesin Ayasofya’nın kültürel miras vasfını koruyacağız.

Coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı, İstanbul’daki 600 yıla yaklaşan hakimiyetimizi bırakmak niyetinde değiliz. Ayasofya konusu başta olmak üzere, milletimizin özgürlüğü ve haklarıyla ilgili konularda kararımızı kendimiz veririz.

Avrupa’da Müslüman nüfusa düşen ibadethane sayısı ile ülkemizdeki gayrimüslim nüfusa düşen ibadethane sayısı arasında 4-5 kat fark vardır.

15 TEMMUZ

Yarın 15 Temmuz’un yıl dönümü. Bir kez daha şehitlerimizi anıyorum. Milletimiz 15 Temmuz’da tarihinin en büyük imtihanlarından birini alnının akıyla verdi. Uçağa, tanka sadece kalbindeki imanla karşı koyan milletimiz darbecileri hüsrana uğrattı.

Türkiye’de devletin sahibinin de istiklal ve istikbalimizin teminatının da milletimiz olduğunu 15 Temmuz’da bir kez daha gördük. Tankların koruması altında, o gece belediye başkanının evine giden bir ana muhalefet başkanı vardı. Orada kahvesini yudumlarken, Atatürk Havalimanı’nda neler oluyor onu izleyen bir ana muhalefet başkanı vardı. Kendisine ‘tankların arasından nasıl gittiniz’ deyince ‘haberim olsaydı ben de gelirdim’ diye cevaplayacak kadar seviye kaybı yaşayan ana muhalefet lideri.

ERMENİSTAN – AZERBAYCAN ÇATIŞMASI

Bildiğiniz gibi Ermenistan ve Azerbeycan arasında devam eden bir sıkıntı var. Bu sıkıntıyla ilgili de birkaç kelam etmeden sözlerimi bitiremeyeceğim. Ecdadın asırlardır yerine getirdiği görevi Kafkaslar’da neyse yine yerine getireceğiz. Ermenistan tarafından yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Şehirlere Allah’tan rahmet diliyorum.